Türkiye’deki web programcılarını biraraya getirmek için kurulan Web Programcıları Platformu tarafından düzenlenen etkinlik, katılımcılara hem teknik, hem de sosyal, hukuksal ve yönetimsel konularda kendilerini geliştirme ve diğer programcılarla tanışma fırsatı sunmayı amaçlıyor.

Etkinlikte ayrıca, İnternet üzerinde çalışmak için geliştirilen yazılımlarda en çok kullanılan programlama dillerinden biri olan PHP’nin yaratıcısı ve geliştiricilerinden Zeev Suraski ve Derick Rethans’ın konuşmacı olarak bulunacak. Açılış konuşmalarını yapacak Suraski ve Rethans dışında ayrıca, gün boyu çeşitli teknik ve sosyal konularda alanın önde gelen Türk programcıları tarafından atölye ve çalışmalar düzenlenecek.

Etkinliği düzenleyen Web Programcıları Platformu, web uygulamaları geliştiren herkesin çeşitli ortamlarda biraraya gelmesini sağlamayı amaçlayan gönüllü ve kar amacı olmayan bir oluşum.

Web programcılarının hem teknik konularda, hem de teknik olmayan konularda (iş fırsatları, kontratlar, standartlar, patronlar, şirketler) soru sorabilecekleri ve cevap alabilecekleri bir platform yaratmanın peşinde olduğunu ifade eden platform üyeleri amaçlarının programcıları birbirleriyle konuşturmak ve programcılarla konuşmak isteyenlere bir fırsat vererek potansiyel sinerjileri ortaya çıkarmak olduğunu söylüyorlar.

Etkinliğe katılım için platformun web sitesinden (www.webprogramcilariplatformu.org) detaylı bilgi alınabiliyor.