Wolverine, İnternet'in vahşi ortamına salındı

Çevrimiçi korsan dünyası, X-Men Origins: Wolverine filminin gösterime girmesine daha bir ay varken, her yerden erişilebilir olmasına yol açtı.

02.04.2009 - 11:01

Wolverine, İnternet'in vahşi ortamına salındı

Dünyanın en çok okunan çizgi romanı X-Men'in ana karakterlerinden Wolverine'in doğuşunu anlatan X-Men Origins: Wolverine, korsanlar sayesinde vizyona giriş tarihinden bir ay önce İnternet'e düştü.

Filmin dağıtımını yapacak olan 20th Century Fox, İnternet'e sızan kopyanın nasıl ve nereden sızmış olabileceğini araştırıyor. Birçok kullanıcının yasadışı şekilde erişip izlemiş oldukları kopya, filmin en son hali değil.

Henüz tamamlanmamış kopyalardan biri olan kaçak basımın filmde yer alması gereken birçok özel efekten mahrum olduğu, arka planda çalan müziklerin bile “geçici olarak” yerleştirilmiş müzikler olduğu belirtiliyor.

Başrolünü Hugh Jackman'in üstlendiği film, çizgi roman severlerin en sevdikleri karakterlerden biri olan Wolverine'in mutasyon sonucu nasıl bir X-Men'e dönüştüğünü anlatıyor. Filmin yapımcısını rahatsız eden sızıntının yaşandığı tarihin 1 Nisan olması, birçok yetkili kurum tarafından "şaka" olarak nitelendirilmiş olsa da, filmin henüz tamamlanmamış kopyasının İnternet üzerinde dolaşmaya başlaması, telif haklarıyla korunan ürünlerin korsan dünya karşısında halen ne kadar cılız olduğunu göstermiş oldu.

Korsan dağıtımlar, genelde filmin gösterime girmesinin hemen ardından gerek sinama içi kaçak çekimler, gerekse dağıtım kanallarında ortaya çıkan sızıntılar sırasında yaşanıyor. BigChampagne isimli dosya paylaşım ağı izleyici firması yöneticisi Eric Garland, Wolverine'in hikayesinin anlatıldığı filmin sızmasını "Türünün tek örneği" olarak nitelendiriyor.

Garland, verdiği bilgide "Şimdiye kadar ilk defa, bu kadar büyük bütçeli bir filmin yayın tarihinden bu kadar önce İnternet'e düşmüş olduğunu görüyoruz, bu olayın büyük firmaların tam da dijital korsanlık eylemlerine karşı seslerini yükseltmeye başlamış oldukları bir dönemde yaşanması oldukça manidar" şeklinde konuşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...