Yalçın'a Ersever'i de soracaklar

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Soner Yalçın 18 yıl önce öldürülen Binbaşı Cem Ersever hakkında da sorgulanacak.

15.02.2011 - 12:50

Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün 'Ergenekon' soruşturması kapsamındaki talebi ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda gazeteci Soner Yalçın dün gözaltına alındı.

Habertürk gazetesinin haberine göre; Soner Yalçın’a Aydınlık Dergisi’nde çalıştığı sırada röportaj yaptıktan sonra öldürülen JİTEM’in kurucularından Binbaşı Cem Ersever suikastı da sorulacak. Yalçın 1995’te ayrıldıktan sonra Aydınlık’ın sahibi, Ergenekon sanıklarından Doğu Perinçek ile araları açılmıştı.

Perinçek, Soner Yalçın’ı ajanlıkla suçlamış, Efendi kitabının MİT tarafından yazdırıldığını iddia etmişti. Aydınlık, Ersever ropörtajıyla ilgili bir generali kaynak göstererek şu açıklamayı yayınlamıştı:

"Biz, Ersever’i Aydınlık’a hayatını kurtarması için gönderdik. Ancak Aydınlık önemli hata yaparak, Ersever’le görüşme işine Soner Yalçın’ı da kattı. Bu yanlış, Ersever’in hayatına mal oldu."

ERSEVER’İN ARŞİVDEKİ KONUŞMALARI İNCELENİYOR
Ersever’in teknik takibe alınan görüşmeleri de yeniden incelemeye alındı. Ersever’in Soner Yalçın’a ropörtaj vereceğinin anlaşılması üzerine bir albayın kendisini aradığı tespit edildi.

Albay telefonda Ersever’e “Oğlum kendini öldürtecek misin” diye bağırırken Cem Ersever “Artık bildiğim her şeyi anlatacağım” yanıtı veriyor.

Nişanlısı ile cesedi ayrı ayrı bulunan emekli Binbaşı Cem Ersever 1990’lı yıllarda JİTEM bölge komutanı olarak PKK’ya karşı mücadele veren Binbaşı Cem Ersever, PKK ile yapılan tüm istihbarat çalışmalarında yer almış, çatışmalara bizzat katılmıştı. Ersever, Orgeneral Eşref Bitlis’in şüpheli ölümünden sonra Mart 1993’te askerlikten istifa ederek emekli olmuştu.

Kasım 1993’te Ankara Elmadağ’da cesedi bulunan Ersever’i, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın öldürdüğü iddia edilmişti. Aynı gün yakın bölgelerde Ersever’in nişanlısı Neval Boz ile itirafçı Murat Demir’in de cesedi bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...