Yargıdan eczacıya müjde

Danıştay, SGK ile Türkiye Eczacılar Birliği arasındaki eczacılarla tek tek sözleşme yapılmasını öngören işlemin yürütmesini geçici olarak durdurdu.

13.01.2010 - 14:32

Eczacılarla hükümet arasında 2 aydır yaşanan krizde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül devreye girdi. Eczacılar gelinen son durumu önce sağlık bakanı Recep Akdağ'a aktardı, ardından Cumhurbaşkanı Gül'le görüşmek üzere Köşk’e çıktı.

Cumhurbaşkanı'nın eczacılarla ilgili bir takım tasarruflar içinde olduğu izlenimini aldıklarını belirten TEB heyeti, toplu sözleşme imzalanması taleplerini tekrarlayarak, amaçlarının SGK'yla bir anlaşma yapmak ve bunu kalıcı hale getirmek olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Akdağ da, sorunun diyalogla çözülmesi görüşünde olduğunu yineledi.

Öte yandan, eczacıların görüşme trafiğinin devam ettiği sıralarda Danıştay'dan eczacıları rahatlatacak bir karar çıktı. Danıştay, SGK ile TEB arasındaki ilaç temini protokolünün SGK tarafından tek taraflı feshine ilişkin işlemi ve eczacılarla tek tek sözleşme yapılmasını öngören kararın yürütmesini durdurdu.

Mahkeme, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan savunma alınıp yeni bir karar verilmesini isterken, kararın gerekçesinde, tek tek sözleşme imzalanmasıyla telafisi güç ve imkansız zararların doğabileceği belirtildi.

İTİRAZ EDİLECEK
Öta yandan Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Danıştay'ın kararına itiraz edeceklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...