Yargıtay’dan Matrix kararı

İstanbul'da arkadaşını öldürmek suçuyla yargılanan bir sanık, meşru müdafaa gerekçesiyle beraat etti. Öldürülen kişinin avukatının, "Kimse mermi hızına yetişemez, Matrix hariç" diyerek yaptığı itirazı Yargıtay haklı buldu.

DHA 08.07.2016 - 15:13

Yargıtay’dan Matrix kararı

Üsküdar’daki bir tekstil atölyesinde alacak verecek meselesi yüzünden çıkan kavgada, uyuşturucu nedeniyle bir süre cezaevinde kalan Şenel Cevahir (50), Fikret Kemerkaya’yı (47) 1.5 metre mesafeden silahla vurdu.

Bu sırada silahını ateşlemek isteyen Kemerkaya ise bunu gerçekleştiremedi. Hastaneye kaldırılan Fikret Kemerkaya yaşamını yitirdi.

Şenel Cevahir hakkında "Kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu olarak yargılanan sanık Şenel Cevahir, ilk olarak silahın ağzına Fikret Kemerkaya'nın mermi vermeye çalıştığını, bunun üzerine kendisinin boşluğa ateş ettiğini, Kemerkaya'nın mermiye doğru hareket etmesi nedeniyle kalbine geldiğini iddia etti.

Mahkeme, yaptığı yargılama sonucunda sanık Şenel Cevahir'in kendisine silah çeken ve ateş etmek isteyen maktul Fikret Kemerkaya'yı kendisinin daha önce davranarak ateş etmek suretiyle öldürmesi eylemini meşru müdafaa olarak belirtti.

Mahkeme, kararında, "Kendisinin yaşam hakkına yönelmiş gerçekleşen haksız bir saldırıyı o anda içinde bulunduğu koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlediği kabul edilerek meşru müdafaa altında işlediği kabul edilerek beraatına karar verilmiştir" dedi.

Bir üye hakim ise "Meşru müdafaa hükümlerinin uygulanabilmesi için bu hükümlerden yararlanacak kişinin kaçma, kurtulma, yardım isteme, imkanının olmaması, olayın ani bir şekilde gelişmesi ve karşı tarafın öldürmekten başka bir seçeneğinin olmaması gerekiyor. Sanık olay mahaline silahlı gitmiştir" diyerek karara şerh koydu.

Müşteki avukatı Cansın Yönet ise öldürme eyleminin kasten gerçekleştiğini belirterek, "Sanık ifadelerinde boşluğa ateş ettiğini, maktulün mermiye doğru hareket ederek kalbine geldiğini iddia etmektedir. 1-1,5 metre mesafeden ateşlenen tabancadan çıkan mermi hızına yetişecek bir canlı türü daha dünyada var olmamıştır. Matrix programı hariç" diyerek kararı temyiz etti.

Temyiz incelemesinde bulunan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Şenel Cevahir'in olay mahalline silah ile hazırlıklı gitmesi, maktulün elinde silah bulunmasına göre ilk haksız hareketi kimin gerçekleştirdiğinin tereddütsüz olarak belirlenememesi karşısında meşru müdafaa değil de haksız tahrik hükümlerinin uygulanabileceğini belirtti.

Yargıtay, mahkumiyet verilmesi yerine beraat verilmesinin yasaya aykırı olması nedeniyle kararı bozdu.

Sayfa Yükleniyor...