Sivas'tan Alanya'da yaşayan kızlarının yanına giden yaşlı çiftin, tek katlı evlerinde sobada sakladığı yaklaşık 12 bin TL tutarındaki döviz çalındı.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde tek katlı ahşap bir evde yaşayan Yusuf (82) ve Ayşe Kaynak (75) çifti, Sivas'ta kış mevsiminin etkisini iyice hissettirmesi üzerine 1 ay önce Alanya'da yaşayan kızının yanına tatile gitti.

Kızlarının yanına giderken, yaklaşık 12 bin TL tutarındaki dövizlerini güvenli olduğu düşüncesiyle evlerindeki bir odada kullanmadıkları sobaya saklayan yaşlı çift, komşularının telefonla arayarak evlerine hırsız girdiğini belirtmesi üzerine dün Alanya'dan Sivas'a dönmek zorunda kaldı.

Evlerine giren kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerin, sobada sakladıkları 12 bin TL tutarındaki dövizi çaldığını öğrenince üzüntü yaşayan çift, polise başvurdu. Olay yerinde inceleme yapan polis ekipleri, hırsızlıkla ilgili soruşturma başlattı.

TCDD Yol Atölyesi Müdürlüğü'nden 1982 yılında emekliye ayrıldığını ifade eden Yusuf Kaynak, yıllardır küçük meblağlarda para biriktirdiğini, 50-55 yıllık birikiminin çalındığını söyledi.

Alanya'ya gitmeden önce parayı kullanmadıkları sobanın içerisine sakladıklarını, sobanın üzerine de kilim, battaniye, çamaşır gibi malzemeleri örtüklerini kaydeden Kaynak, hırsızların sobanın içerisindeki parayı çalmasının üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

Bu paranın bir kısmını geçen yıl ölen oğlu Hüseyin Kaynak'ın mezarını yaptırmak için kullanmayı düşündüğünü belirten Kaynak, paranın bir kısmını ise ölümü düşünerek eşiyle birlikte ''kefen parası'' olarak ayırdıklarını söyledi.

Yıllardır Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde oturduklarını ve komşularıyla iyi ilişkiler kurduklarını anlatan Kaynak, olayla ilgili herhangi bir kimseden şüphelenmediğini sözlerine ekledi.