‘Yeni mezarlar açılsın, Ergenekon’la birleşsin’

Diyarbakır ve Şırnak Baroları ile sivil toplum örgütlerinden oluşan Türkiye Barış Meclisi, Şırnak'ın Silopi ilçesinde yapılan kazıları bir açıklamayla değerlendirdi.

NTV Haber 17.03.2009 - 19:37

‘Ölüm kuyuları’ soruşturmasının Ergenekon davası ile birleştirilmesi istenirken, iki bölgede daha kazılar yapılması talep edildi: Silopi'deki Kimsesizler Mezarlığı ve Doruklu köyünde bir mezar.

Diyarbakır ve Şırnak Baroları ile sivil toplum örgütlerinden oluşan Türkiye Barış Meclisi tarafından yapılan açıklamada, “Bölgeye, Türkiye'nin JİTEM ve faili mechul gerçeğiyle yüzleşmesi için yapılabilecekleri değerlendirmek üzere geldik. Önce açılan kuyuları gördük. Şimdi de bölge insanımızın ve Şırnak Barosu’nun talebi olan Silopi Kimsesizler Mezarlığı’nın ve Doruklu köyündeki bir mezarın açılmasını bekliyoruz, bunun takipçisi olacağız” denildi.

ERGENEKON’LA BİRLEŞSİN
Basın toplantısında, ölüm kuyularıyla ilgili soruşturmanın Ergenekon davasıyla birleştirilmesi de talep edildi.

‘Ergenekon soruşturmasının, Fırat’ın öte yakasındaki karanlık JİTEM faaliyetiyle buluşması gerekli. Bbunun tersi gelişmeler, bu topraklara barışın gelmesi umudunu geciktirecektir” dendi.

Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki kazılarda çıkan kemik parçaları, saç teli ve kumaş parçaları, incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...