YSK erken seçim tarihini 1 Kasım olarak açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven erken seçimin 1 Kasım'da yapılacağını resmen açıkladı.

NTV Haber 25.08.2015 - 16:33

YSK erken seçim tarihini 1 Kasım olarak açıkladı

Seçimin yenilenmesi kararının ardından YSK seçim tarihi ve takvimini belirlemek üzere toplandı.

Daha önce siyasi partilere verilen seçim takvimi taslağı YSK Başkanı Sadi Güven başkanlığında yapıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan YSK Başkanı Sadi Güven erken seçimin 1 Kasım'da yapılacağını söyledi.

YSK Başkanı Sadi Güven 7 Haziran 2015'te yapılan milletvekili genel seçimi sonrasında 45 gün içinde Bakanlar
Kurulu'nun oluşturulamadığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa'nın 104'üncü ve 116'ıncı maddeleri uyarınca seçimlerin yenilenmesine karar verdiğini hatırlattı.

YSK'nın yasada öngörülen 90 günlük süreyi kısaltma yetkisi bulunduğuna karar verdiğini anımsatan Güven, "Yüksek Kurulumuz bugün yapmış olduğu değerlendirmede kış mevsiminin yaklaşmasını da göz önüne alarak Anayasa'nın 79'uncu, 116/son, 2839 sayılı Kanun'un 8'inci ve 9'uncu maddelerine göre 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılmasına karar vermiştir" diye konuştu.

CHP'NİN "ÖNSEÇİM" KARARINA ONAY

Güven ayrıca toplantıda CHP ile ilgili "Aday Belirleme Yönetmeliği"nde yapılan değişikliğin de görüşüldüğünü belirterek, oy çokluğuyla bunun uygulanmasına karar verildiğini bildirdi.

SEÇİM TAKVİMİ 2 GÜN İÇİNDE AÇIKLANACAK

"Seçim takviminin ne zaman açıklanacağı"na yönelik soru üzerine Güven, bir iki detay üzerinde çalıştıklarını, takvimi 2 gün içinde açıklayacaklarını söyledi.

Siyasi partilere gönderdikleri taslak metnin geçerli olduğunu belirten YSK Başkanı Sadi Güven bunun üzerinde oynamalar yapılabileceğini belirtti.

Siyasi partilerden seçim takvimine yönelik doğrudan bir itiraz gelmediğini ifade eden Sadi Güven, "Bir parti, 1 Kasım'ın, 8 Kasım yapılması şeklinde bir teklifte bulundu. Ama Yüksek Kurulumuz Doğu ve Güneydoğu'daki mevsim şartlarını göz önüne alarak, 1 Kasım'ı uygun buldu. Anayasa'nın 79'uncu maddesinin bize verdiği seçimin düzen içinde yapılması yetkisini kullandık ve seçimlerin 1 Kasım'da yapılmasına karar verdik" dedi.

Sayfa Yükleniyor...