YSK: Kişisel görüşe açıklama yok

Yüksek Seçim Kurulu Başkanvekili Anayasa Mahkemesi Başkanı'na kişisel görüşünü dile getirdiği için yanıt vermeyeceklerini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2008 - 11:23

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanvekili Ahmet Başpınar, ''Anayasa Mahkemesi Başkanı'nca Kurulumuz kararına yönelik olarak yapılan açıklamanın kişisel görüşü yansıttığının anlaşılmış olması nedeniyle bu hususta bir açıklama yapmaya ihtiyaç duyulmamıştır'' dedi.

Başpınar, YSK'nın toplantısının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

YSK'nın Anayasa'nın 79. maddesi ile seçimlerin başlamasından bitimine kadar seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırmakla yetkili ve görevli kılındığını ifade eden Başpınar, şunları kaydetti:

''Kurulumuz, hukuk devleti ilkesine, yüksek mahkeme kararlarına uygun olarak 5747 sayılı kanun kapsamında belediyelerle ilgili kararını vermiş ve seçim takvimini de göz önünde tutarak bu kararını uygulamaya koymuştur. Anayasa Mahkemesi Başkanı'nca Kurulumuz kararına yönelik olarak yapılan açıklamanın kişisel görüşü yansıttığının anlaşılmış olması nedeniyle, bu hususta bir açıklama yapmaya ihtiyaç duyulmamıştır.''

YSK BAŞKANI AYDIN: YSK YASALARI UYGULAR
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, ''Yüksek Seçim Kurulu yasaları uygular. Yasalar ne diyorsa o konuda kararını veriyor'' dedi.

Aydın, YSK'dan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçim takviminin hazırlandığını ve Cumartesi günü tamamlanacağını belirten Aydın, takvimde değişiklik olmazsa 5 Ocak itibariyle seçmen kütüklerinin tekrar askıya çıkacağını ve 30 Ocak 2009 tarihine kadar askıda kalacağını söyledi.

Seçmen kütüklerinde olduğu iddia edilen sorunlarla ilgili gerekenin YSK tarafından yapıldığını, belgeli olarak yapılan itirazların incelendiğini ifade eden Aydın, İlçe Seçim Kurul başkanlarının itirazlara ilişkin kararlarını verdiğini kaydetti.

Aydın, ''Kurulun tartışmaların içine sokulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''YSK'nın yasaları uyguladığını, yasalar ne diyorsa o konuda karar verdiğini'' vurguladı.

Muammer Aydın, ''Yüksek yargı organları arasında derin bir çatlak, düşünce ayrılığı oluştuğuna siz de inanıyor musunuz?'' sorusunu yanıtsız bıraktı.

Sayfa Yükleniyor...