23 Haziran İstanbul seçimleri seçim takvimi

23 Haziran'da İstanbullular sandığa gidecek.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçiminin yapılacağı 23 Haziran seçim takvimine göre seçim yasakları 13 Haziran'da başladı. Şeçim sonuçları ntv.com.tr sitesinden ve tüm sosyal medya hesaplarından canlı ve anlık olarak yayınlanacak. İşte 23 Haziran İstanbul seçimleri seçim takvimi...

Anadolu Ajansı 11.06.2019 - 17:18 | Son Güncelleme : 21.06.2019 - 16:01

23 Haziran İstanbul seçimleri seçim takvimi

31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçiminin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilmesi nedeniyle yenileme seçimi 23 Haziran 2019'da yapılacak.

Kesintisiz uygulanacak seçim takviminde, resmi tatil günleri de seçim takvimi açısından normal çalışma günleri gibi değerlendirilecek.

Seçim takviminin diğer aşamaları şöyle:

13 Haziran Perşembe

Seçim propagandası ve yasaklar başladı.

16 Haziran Pazar

Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlandı.

18 Haziran Salı

Kesinleşmiş seçmen kütüklerinde yer alan ölenler ile vatandaşlıktan çıkarılanlara ait bilgilerin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden, kısıtlı seçmenlere ve 26 Aralık 2018 ila 23 Haziran 2019 tarihleri arasında ceza infaz kurumlarında bulunan kasıtlı suçtan hükümlülere ait bilgilerin Adalet Bakanlığından, oy verme günü itibarıyla silah altında bulunan er ve erbaşlara ilişkin bilgilerin Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünden, askeri öğrenciler, yedek subay öğrencilere ait bilgilerin de Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünden alınarak sandık seçmen listelerinde şerh düşülmesi için gerekli işlemler Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce yapıldı.

Sandık seçmen listelerine sandık çevresi ve sandık kurulu görevlileri şerhinin işlenerek çoğaltılmaya başlanıldı. Seçmenlere dağıtılamayan seçmen bilgi kağıtları ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına tutanakla iade edildi. Seçmen bilgi kağıtlarını herhangi bir nedenle 16 Haziran günü akşamına kadar alamayanlar, ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca ikişer gün ara ile iki kere ilan edilecek.

19 Haziran Çarşamba

Sandık seçmen listelerinin çoğaltılması bitirildi. İlçe seçim kurullarınca, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 405. ve 406. maddelerindeki sebeplerle haklarında kısıtlılık kararı kesinleşenlere ilişkin olarak sonradan gelen bilgiler sandık seçmen listelerine "oy kullanamaz şerhi" girildi. İlçe seçim kurullarınca sandık kurulları başkanlarına teslim edilecek seçim araç ve gereçlerini içeren malzeme torbalarının hazırlanmasına başlandı. Cumhuriyet Başsavcılıklarından, tutuklular ile tutuklu seçmen listesinde yazılı olup da tahliye edilenlerin veya tutuklu iken cezaları kesinleşerek hükümlü sıfatını alanların isim listeleri istendi.

20 Haziran Perşembe

Sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek seçim araç ve gereçlerini içeren malzeme torbalarının hazırlanması bitirildi. Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin seçmen listeleri kesinleştirilerek çoğaltılmasına başlandı.

21 Haziran Cuma

Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin kesinleşen seçmen listelerinin çoğaltılması işlemi bitirildi. İlçe merkezi dışında kalan mahallelerde ilçe seçim kurullarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edildi. Görevlilerle ilgili eğitim çalışmaları tamamlandı.

22 Haziran Cumartesi

Seçim propagandası sona erecek. (Saat 18.00)

23 Haziran Pazar

Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek.

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI PAZAR AKŞAMI NTV'DE 

Sayfa Yükleniyor...