17 yaşında karadul

Moskova'da düzenlenen ve 40'a yakın kişinin hayatını kaybettiği saldırıların arkasında 17 yaşında bir Çeçen'in olduğu iddia ediliyor.

02.04.2010 - 16:23

17 yaşında karadul

Moskova'da Pazartesi günü metroya saldırı düzenleyen kadın intihar bombacılarından birinin genç bir dul olabileceğinden şüpheleniliyor. Bu, saldırının karadullar tarafından düzenlendiği iddialarını güçlendiyor.


Rusya polisi, 39 kişinin ölümüyle sonuçlanan çifte intihar saldırısını düzenleyen kadınlardan birinin 17 yaşındaki Cennet Abdurahmanova olduğundan şüpheleniyor.

Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant, güvenlik birimlerinin yaptığı inceleme sonucunda Lubyanka istasyonundaki ilk saldırıyı yapan eylemcinin, 31 Aralık'ta güvenlik güçlerinin düzenlediği özel operasyonda öldürülen Dağıstanlı militanların liderlerinden Umalatov Magomedov'un 17 yaşındaki dul eşi Cennet Abdurahmanova olduğunu kaydetti.

Haberde, "Ailesi Abdullayeva'nın Magomedov ile 16 yaşındayken internet üzerinden tanıştığını, sonra evlendiğini açıkladı" denildi.

Rus Vedomosti gazetesi de ikinci patlamanın meydana geldiği Park Kulturiy metro istasyonunundaki intihar eylemcisinin de kimliğinin tespit edildiğini belirterek, ikinci eylemcinin de Dağıstan'da bu kış öldürülen militanlardan birinin dul eşi olduğunu ileri sürdü.

İKİNCİ ŞÜPHELİ TÜRKİYE'DE Mİ YAŞIYOR?
Güvenlik güçleri ilk verilere göre, bunun Çeçen kökenli güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda öldürülen ayrılıkçı Çeçen militanlardan Said-Emin Hizreiva'nın eşi Marha Ustarhanova olabileceğini kaydettiler.

Kommersant, Rus istihbarat servislerinin elinde Marha'nın öldürülen kocasının intikamını almak için intihar eylemcilerine katıldığına dair bilgi olduğunu, ancak Çeçen güvenlik birimlerinin ise Marha'nın Türkiye'de yaşadığı ve ikinci eylemcinin Marha olmadığı bilgisine sahip olduğunu duyurdu.

Çeçen direnişçilerin lideri Doku Umarov, Moskova'daki saldırıların sorumluluğunu üstlenmişti.

KARADULLAR VE EYLEMLERİ
Çeçenistan'daki savaşta eşlerini, babalarını ya da ağabeylerini kaybeden çok sayıda kadın intihar eylemcisi oldu. ‘Karadul’ adı verilen bu kadınlar, Rusya’da birçok kanlı eyleme imza attı.

Karadullar adlarını 2002 yılında Moskova’da bir tiyatroyu basarak duyurdu. Baskına katılan 50 teröristten 18’i kadındı. Olayda 200’e yakın kişi hayatını kaybetti. 2004’te çoğu çocuk 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Beslan’daki okul saldırısında da Karadullar yer aldı.

6 Şubat 2004’te yine Moskova Metrosu’nda meydana gelen ve 41 kişinin ölümü, 130 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan eylemde de Karadul imzası vardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...