Endonezya'da 26 Ekimde patlayan Merapi yanardağı kül ve lav püskürtmeye devam ederken, bazı uluslararası uçuşlar da iptal edildi.

Son yüzyıldaki en güçlü patlamanın yaşandığı Merapi, cuma günü yaklaşık 50 milyon metreküp gaz, kaya ve kül püskürttü. Volkanın zaman zaman 8 kilometre yüksekliğe kadar püskürttüğü küller, yüzlerce kilometre uzaktaki çatıların, araba camlarının ve ağaçların yapraklarının bile tozla kaplanmasına yol açıyor.

Saatte 100 kilometre hızla akan lav ve kayalar ise önüne gelen her şeyi sürükleyip yok ediyor. Merapi'nin patlamasından bu yana 138 kişi öldü. Bu ölümler, İtalya'da MS 79 yılında Vezüv yanardağının patlaması sonucu Pompei halkının ölüm biçimini andırıyor.

Son anlarındaki durumlarında donup kalarak ölen köylülerin cesetlerinin, kömürünkine benzer koyu bir külle kaplı olduğu belirtiliyor. Görevlilerin çektiği fotoğraflarda, anne ve babaların felaket sırasında çocuklarını sıkıca tuttukları anda donup kalan, birbirine yapışmış cesetleri görülüyor.

200'den fazla yaralının bazılarının vücutları yüzde 95 yanık. Görüş uzaklığının çok düşük olması yüzünden uçuş yapılamaması nedeniyle yanık kremi, oksijen maskesi gibi birçok hayati malzemeler hastanelere getirilemiyor.

Tahliye edilen 200 bin dolayında insanın barındığı yanardağın gölgesinde kurulan kamplarda da durum iç açıcı değil.

3 bin metre yüksekliğindeki dağdan gelen nehir, Merapi'den 30 kilometre ötedeki, yüksek alarm durumu ilan edilen 400 bin nüfuslu Yogyakarta kenti için tehdit oluşturuyor. Nehir, yağmur yağması durumunda oluşacak öldürücü volkanik çamuru taşıyan bir kanal olabilir.

Volkanik kül genelde cam partikülleri, tozlaşmış kaya ve silisilik asit tuzundan oluşuyor.