24 yıllık demokrasi tarihinde ilk iftar

Komünizm rejimi 1989 yılında yıkılan Bulgaristan'da, ilk kez Cumhurbaşkanı tarafından iftar verildi.

Anadolu Ajansı 03.07.2014 - 08:30

24 yıllık demokrasi tarihinde ilk iftar

Komünizm rejimi ile 1989 yılında vedalaşan Bulgaristan'ın 24 yıllık demokrasi tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı tarafından iftar verildi.

Yaklaşık 1,5 milyon Müslüman'ın yaşadığı ülkedeki iftar, Boyana Cumhurbaşkanlığı İkametgahı'nda yapıldı.

İftarda Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile birlikte Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci bir konuşma yaptı.

Bulgaristan'da din, kültür, etnik ve insan uyumuna büyük değer verdiğini belirten Plevneliev, geçen günlerde ülkede çok sayıda vatandaşın yaşamını yitirdiği sel felaketinde bir kez daha dil ve din ayrımı yapmadan herkesin yardım için seferber olduğunu anımsattı.

Plevneliev, "Binlerce gönüllü kişi ve farklı dinlerin temsilcileri, zor durumdaki felaket mağdurlarına yardım etti.

Bulgar Ortadoks Kilisesi'nin yanında başta Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü olmak üzere diğer tüm dinlerin temsilcileri, hem ibadet yerlerini hem dekalplerini açtılar" ifadesini kullandı.

Yapılan iyiliğin daima geri döndüğüne inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Plevneliev, "Biz ülke olarak Müslüman sığınmacıların Ortadoks manastırına yardım ettiklerine tanık olduk. Bugün Bulgaristan'da bunları görmek, dayanışmanın evrensel bir değer olduğunu gösterir" dedi.

"DAİMA BİRLİKTE OLALIM"
Plevneliev, insanlığın ve uzatılan yardım elinin belli bir dinin tekelinde olmadığına değinerek, şunları kaydetti:

"Bu sınavlar bizim için hayat imtihanıdır. Elinde olmayanın, darda kalan kişiye ekmek parçası uzatması, bu yüksek değerin bir parçasıdır. Sevgi ve özverinin bulunduğu yerde dilediğimiz her şey olabilir. Biz, hem zor durumdayken hem de mutlu bayramlarımızda da daima hep birlikte olalım. Ancak böylece hayatımızı verimli bir şekilde yaşayabiliriz."

HACİ'DEN CAMİ TALEBİ
Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci de Cumhurbaşkanı Plevneliev'in iftar vermesinin, ülkedeki farklı din ve kültürler arasındaki güzel uyumun bir kanıtı olduğunu söyledi.

Bulgaristan'ın komünizim rejiminin ardından dini değerlerine döndüğünü vurgulayan Haci, "Biz Bulgaristan vatandaşı olarak o rejimin zararlarını gördük ancak bugün ne mutlu ki ibadet yerlerimiz, özellikle gençlerle dolup taşarak, cemaate dar bile oluyor. Maalesef Sofya'daki tek olan camimiz, cemaat için yetersiz kalıyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...