ABD Savunma Bakanlığı'nın açtığı havada yakıt ikmali de yapabilen askeri tanker uçak alım ihalesi sonuçlandı. Sonucu merakla beklenen ihaleyi ABD'li Boeing firması kazandı.

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Michael Donley, Boeing'in kazandığı kontratın 30 milyar doların üzerinde olduğunu belirtti. Donley, karara her iki tarafın da saygı göstermesini ve anlaşmanın engelsiz bir şekilde devam etmesine izin vermesini beklediğini ifade etti.

İhaleyi ikinci kez kazanan Boeing, 179 uçağı kapsayan kontrat çerçevesinde ilk aşamada 3,5 milyar dolar alacak ve 2017'ye kadar toplam 18 adet uçak teslim edecek.

ABD Hava Kuvvetleri, yüzyılın projesi olarak adlandırılan proje ile mevcut KC-135 uçaklarından oluşan filonun yerini alması için 179 adet tanker uçak ihalesi açmıştı. İhaleyi ilk olarak 2003 yılında Boeing kazanmış ancak Airbus firmasının ana ortağı Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (EADS) itirazıyla ihale iptal edilmişti.

2008 yılında ikinci kez açılan ihaleyi EADS ve ABD'li ortağı Northrop Grumman kazanmış ancak bu kez Boeing'in itirazı üzerine ihale iptal edilmişti. Askeri tanker uçak ihalesinde Boeing firması, Boeing 767'yi, EADS ise Airbus A330'u önermişti.

ABD Hava Kuvvetlerinin havacılıkla ilgili ihtiyaçlarını, son 50 yıldan bu yana Boeing firması karşılıyordu.