ABD askeri üssünde silahlı saldırı: 13 ölü

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük askeri üssü olan Fort Hood’da bir grup silahsız askerin üzerine ateş açıldı. Saldırıda 13 kişi öldü, 42 kişi yaralandı.

05.11.2009 - 22:37

ABD askeri üssünde silahlı saldırı: 13 ölü

ABD'nin Teksas eyaletinin Fort Hood şehrindeki ülkenin en büyük askeri üssünde, bir saldırganın etrafa ateş açması sonucu 13 kişi ölürken, 42 kişi de yaralandı.

Karşı ateşle öldürülen saldırganın, 40 yaşında Ürdün asıllı Amerikalı Binbaşı Malik Nidal Hasan olduğu belirtildi.

Binbaşı Hasan’ın, orduda psikiyatrist doktor olarak görev yaptığı, Irak ve Afganistan'dan döndükten sonra psikolojik sorunlar yaşayan askerlerle ilgilendiği belirtiliyordu. Doktor, randevuları için bekleyen askerlere kurşun yağdırdı.

Irak’a yollanmak üzere olan Malik Nidal Hasan'ın bölgeye gitmek istemediği kaydedildi.

Saldırıya katıldığı öne sürülen iki asker daha yakalanırken, bu kişilerin sorgularının ardından serbest bırakıldığı belirtildi. Binbaşı Hasan ise gözaltında.

ORDUDAN AYRILMAK İSTEMİŞ
Malik Nidal Hasan'ı tanıyanlar, 11 Eylül saldırılarının ardından, Ortadoğu kökenli olduğu için gördüğü muameleden rahatsızlık duyduğunu, ordudan ayrılmak için uğraştığını ama talebinin kabul görmediğini söyledi.

Teksas eyaletindeki Fort Hood üssünde, Irak ve Afganistan’a giden ya da buralardan gelen askerlerin toplanma ve dağıtımının yapıldığı kaydedildi. Bir kent büyüklüğündeki üstte, 45 - 50 bin arası asker bulunduğu ifade edildi.

Saldırıdan kısa süre sonra ABD Başkan Obama da, Beyaz Saray’da durumdan haberdar edilirken, Obama yaptığı açıklamada olayı, ‘korkunç bir şiddet patlaması’ diye niteledi.

Obama, askerlerin Amerikan toprağında bu şekilde can vermesinden büyük üzüntü duyduğunu kaydetti. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...