İlişkili Haberler

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, ABD Başkan yardımcısı Jeo Biden ile Mesud Barzani'nin telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Biden ile Barzani Irak’taki son siyasi gelişmelerle yaşanan krizin çözümüne dair fikir alışverişinde bulundu. İki taraf, Irak'ta siyasi sürecin normalleşmesi için ortak hareket etme kararı aldı.

Barzani ve Biden'ın görüşmesinde ayrıca Musul’un IŞİD'in işgalinden kurtarılması için Iraklı güçlerle Peşmerge'nin dayanışmasının devam etmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

LAVROV, BERHAM SALİH'LE GÖRÜŞTÜ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter yardımcısı Berham Salih ile görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Lavrov'un Moskova'da bulunan Berham Salih ile görüştüğü belirtildi.

Görüşmede Lavrov ile Salih'in Ortadoğu'da Kürt faktörünün rolünün artması ışığında IŞİD'e karşı mücadele, Irak'taki siyasi süreç ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) durumunu değerlendirdikleri ifade edildi.

Açıklamada, Rusya'nın Irak'ın dahili sorunlarının, ülkedeki bütün etnik ve dini grupları kapsayan siyasi güçlerin diyalog yoluyla toprak bütünlüğü ve egemenlik ilkeleri gözetilerek çözülmesini desteklediği belirtildi.