ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan "güvenli bölge" açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Bakan Rex Tillerson'ın "DAEŞ'le mücadele küresel koalisyonu dışişleri bakanları toplantısında dile getirdiği Suriye'de "geçici güvenli bölgeler oluşturma" fikrinin sadece DAEŞ'e karşı mücadele kapsamında planlandığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan "güvenli bölge" açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın toplantıda "geçici güvenli bölgeler oluşturma" yönündeki sözlerini "DAEŞ'i ortadan kaldırdıktan sonra bu bölgelerin tekrar istikrara kavuşturulması gerekiyor. Bu şekilde buraları terk etmek zorunda kalan insanlar bu bölgelere geri dönebilir" diyerek açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner kendilerinin de bu bölgelerin güvenliğini sağlayarak halkın dönüşünü sağlamak istediklerini belirtti.

Toner'e "Bakan Tillerson'ın güvenli bölge oluşturulmasından kastı bu mu?" sorusu yöneltildi.

Geçici sözcü Toner, "Bakan yapılması gerekenler noktasında fikirlerini ortaya koyuyor. Henüz son karar verilmedi" yanıtını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner mültecilerin terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılan bölgelere yerleştirilebileceğini belirterek, hedeflenenin bu olduğunu aktardı.

Toner, "Suriye'de güvenli bölge, güvenli alan oluşturma fikirleri vardı. Bahsettiğimiz şey bu değil" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...