ABD Gazze'ye ilk yardımını havadan indirdi

Açlık ve susuzluğun ölümlere yol açtığı Gazze'ye ABD, ilk yardımını havadan indirdi. Üç ABD uçağı, 38 bin öğünü Gazze semalarından bölgeye bıraktı.

ABD Gazze'ye ilk yardımını havadan indirdi
Ürdün de önceki gün hava yardımlarını Gazze'ye bırakmıştı.

, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri ile birlikte ’ye havadan 38 bin öğünlük gıda içeren insani yardım attığını duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, ABD ordusuna ait 3 adet C-130 kargo uçağının ’ye bugün havadan insani yardım ulaştırdığı belirtildi.

Gazze saati ile 15.00-17.00'de Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri ile ortak olarak gerçekleştirilen insani yardım operasyonunda ABD'nin Gazze’nin kıyı şeridine havadan bıraktığı paletlerin yaklaşık 38 bin öğünlük gıda içerdiği kaydedildi.

ABD Gazze'ye ilk yardımını havadan indirdi - 1

Açıklamada, "Bu hava yardımları, yardım akışının kara koridorları ve rotaları yoluyla genişletilmesi de dahil olmak üzere 'ye daha fazla yardım ulaştırmaya yönelik sürekli çabaların bir parçasıdır." ifadesi paylaşıldı.

(BM) yetkilileri, 'deki 2,3 milyon insanın en az dörtte birinin şiddetli açlıkla karşı karşıya bulunduğunu, havadan atılan yardımların yardım dağıtımında etkili bir yöntem olmadığını, ancak son çare olarak başvurulabilecek bir önlem olduğunu belirtiyor.

İsrail’in karadan insani yardımların Gazze’ye girişine izin vermemesinden dolayı Ürdün ve Mısır da daha önce Gazze’ye havadan insani yardım ulaştırmaya çalışmıştı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...