ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'dan DAEŞ açıklaması

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Trump'a sunacakları DAEŞ'le mücadele seçenekleri hakkında konuştu. Dunford, "Planlarımızın Türkiye ile ittifakımızı devam ettirmekle tutarlı olmasına dikkat edeceğiz” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'dan DAEŞ açıklaması

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford DAEŞ'le mücadeleyi hızlandırmak için Başkan Donald Trump’a sunacakları seçenekler hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen “Global Tehditler ve ABD’nin Ulusal Güvenlik Öncelikleri” panelinde konuştu.

Dunford açıklamalarında Trump’ın bir genelge ile Pentagon'dan 30 gün içerisinde DAEŞ'le mücadele için talep ettiği plana değindi.

DAEŞ'le mücadelede Türkiye ile yapacakları olası işbirliğine de değinen Dunford, "Donald trump ile yeni DAEŞ'le mücadele planında Türk müttefiklerimizin önemini konuşacağız ve planlarımızın Türkiye ile olan güçlü ittifakımızı devam ettirmekle tutarlı olmasına dikkat edeceğiz” şeklinde konuştu.

General Dunford, Trump’a DAEŞ'i yenecek askeri bir plandan ziyade bu planın riskleri ve sonuçlarını da ortaya koyan ayrıntılı “siyasi-askeri” bir strateji sunacaklarını söyledi.

Dunford, "Tüm seçenekleri başkana sunacağımızı söylemem daha doğru olacak. Bölgedeki Kürt sorununu konuşacağız ki bildiğiniz gibi tek bir Kürt grup yok orada birçok Kürt grup var. Türklerin menfaatlerine karşı İranlıların menfaatlerinin karmaşıklığını ve mevcut birçok şeyi konuşacağız. Bunların hepsini konuşacağız ancak köklü bir değişiklik olacağı konusunda bir şey demeye hazır değilim çünkü karar verecek olan başkandır” dedi.

Suriye krizinin çözümüne yönelik Cenevre’deki sürecin desteklenmesi gerektiğine de vurgu yapan ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, görüşmelerde iç savaşın oluşturduğu mağduriyetler ve insani yardım gibi konuların ele alınması gerektiğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...