ABD Haiti'yi işgal mi ediyor?

Yüzbinlerce insanın ölümüne neden olan depremin ardından 20 bin asker gönderdiği ülkede, Venezuela ile Küba tarafından işgalcilikle suçlanan ABD'ye, Haiti'nin Şili büyükelçisinden de benzer eleştiriler geldi.

ABD Haiti'yi işgal mi ediyor?

Şili'nin Haiti Büyükelçisi Marcel Young, depremin vurduğu Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'te bulunan Amerikan birliklerinin aşırı güç gösterisinde bulunduğu ve saldırgan tutum içinde olduğu iddiasıyla eleştirdi.

Young, El Mercurio gazetesine verdiği demeçte, ''ABD, uluslararası havaalanını kontrol ediyor ve ilaç ve insani yardım yüklü 4 uçağı yolundan alıkoydukları söyleniyor. Kendi ölçütlerini dayatmış durumdalar, kendi uçakları ilk sırada iniyor, diğer ülkelerinki daha sonra'' ifadesini kullandı.

Amerikan askerlerinin Haiti'nin egemen bir ülke olduğunu unuttuğunu ve gereksiz bir saldırgan tutum içinde bulunduklarını belirten Büyükelçi, ''Kontrol kulesinin yıkıldığını ve insani yardım almanın mümkün olmadığını düşünecek olursak hava trafiğini yoluna sokmak için yaptıkları tabi ki olumlu, ama askeri varlıkları ve güç gösterileri aşırı'' dedi.

ABD'nin, 12 Ocakta'ki depremin ardından yardım faaliyetleri için adaya 20 bin asker göndermesi üzerine, başta Venezuela ve Küba olmak üzere birçok bölge ülkesi, ABD'yi askeri olarak adayı işgal etmekle suçluyor. Bu iki ülkeye son olarak Fransa ve İtalya'da katılmış durumda.
Haiti Devlet Başkanı Rene Preval, 12 Ocaktaki depremin ardından 170 bin civarında ceset toplandığını bildirdi.

Preval, düzenlediği basın toplantısında, ''Son 15 günde çok büyük çaba sarf edildi. Yetkililer sokaklardan 170 bin ceset topladı ve ulaşımı kolaylaştırmak için ana caddeleri düzelttiler'' dedi.

Sağlık Bakanı Alex Larsen de, nihai ölü sayısının 150 bin olduğunu ve 90 bin cesedin yetkililerce sayıldığını açıklamıştı.

HAİTİ'DE SEÇİM ERTELENDİ
Öte yandan Haiti'de meydana gelen depremin ardından Devlet Başkanı Rene Preval, 28 Şubat'ta yapılması öngörülen milletvekili seçimlerinin ertelendiğini açıkladı.

Preval, geçici olarak kurulan bürosundan Reuters ajansına verdiği demeçte, ''Seçim kampanyasının yarın açılmış olması gerekiyordu. Teknik ve insani nedenlerden dolayı seçim sürecinin planladığımız gibi olmayacağı çok açık. Şimdi çeşitli partilerle ne olacağını, bundan sonraki planın ne olacağını görüşmek zorundayız'' dedi.

Preval, seçimler için yeni bir tarihin henüz belirlenmediğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...