ABD Kongresi'nden bağımsız Etik Kurulu'na darbe

ABD Temsilciler Meclisi Kongresi'nin bağımsız denetim mekanizması olan Kongre Etik Kurulu’nun yetkileri sınırlandırıldı. Etik Kurulu'nun Etik Komitesi’ne bağlanması teklifi onaylandı.

ABD Kongresi'nden bağımsız Etik Kurulu'na darbe

Kongrenin seçimlerden sonra açılışının hemen öncesinde yapılan kapalı oylamada yasa tasarısı 74’e karşı 119 oyla geçti.

Karara göre, Etik Kurulu sözcü çalıştıramayacak, kongre üyelerinden oluşan Etik Komitesi’nin izni olmaksızın isimsiz ihbarları soruşturamayacak, yolsuzluk davalarını savcılığa devredemeyecek.

Kongre Etik Kurulu, 2008’de üç kongre üyesinin yolsuzluk iddialarından dolayı tutuklanması sonrasında kurulmuştu.

Mevcut yetkileriyle Kurul, Etik Komitesi bir kongre üyesinin yaptığı yolsuzluğa karşı adım atmamaya karar verse bile bulgularını kamu ile paylaşabiliyor.

Ağrılıklı olarak Cumhuriyetçilerin desteklediği tasarıya Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ve Cumhuriyetçi çoğunluk lideri Kevin McCharty’nin karşı çıktığı iddia edildi.

FETÖ RAPORU HAZIRLAMIŞTI

Söz konusu Etik Kurulu, 2014 yılında Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD’li kongre üyelerinin Türkiye’ye yaptıkları seyahatlere kongre tüzüğüne aykırı bir şekilde sponsorluk yaptığına dair iddialar üzerine üyeler hakkında rapor hazırlamıştı.

Kongre Etik Yönetim Kurulu tarafından onaylanan ve ABD Temsilciler Meclisi'nin Etik Komitesi'ne sunulan raporda, 10 milletvekili ile Temsilciler Meclisi'nde çalışan 32 kişinin FETÖ'nün organizasyonuyla gittiği seyahatin düzenlenmesindeki usulsüzlükleri, verilen binlerce dolarlık hediyeleri ve yüzbinlerce dolarlık yol masraflarını ortaya koymuştu.

Sayfa Yükleniyor...