ABD: PKK işbirliği yeni bir sayfa açtı

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye ile terör örgütü PKK'ya karşı aktif işbirliğine başlanmasının ardından ilişkilerin iyileştiğini ve yeni yönetimin bunun üzerinden yürüyeceğini açıkladı.

27.02.2009 - 20:46

ABD’nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye'nin Ortadoğu'da ve Güney Kafkasya'da önemli bir aktör olduğunu ve Afganistan'da da geçmişe dayalı büyük tecrübesi bulunan Türkiye'nin deneyimlerinde yararlanmak istediklerini belirtti.

Fried, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın hafta başında başlayacak ve Türkiye'yi de kapsayacak gezisi konusunda düzenlediği brifingde, Türkiye ile ilişkilerden bahsederken, "Türkiye ile çok zengin bir gündemimiz var" dedi.

"TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR AKTÖR"
Dan Fried, "Türkiye Ortadoğu'da bütün taraflarla ilişkileri olan büyük bir aktör. Türkiye, Güney Kafkasya'da da önemli bir aktör. Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin iyileşmesi ve Yukarı Karabağ konularında ABD'nin çok iyi bir dostu" diye konuştu.

Fried, "Türkiye, kendi evinde de, demokrasi ve laik sistem konularında önemli bir evrimden geçiyor" ifadesini kullandı.

Eski Başkan George W. Bush döneminde ABD ile Türkiye arasında Irak konusunda büyük farklılıklar yaşandığını anlatan Fried, "Ayrıca Irak topraklarından Türkiye'ye düzenlenen terörist saldırılar da Türkiye'yi çok rahatsız etti" şeklinde konuştu.

"GERGİNLİKLER GERİDE KALDI"
Türkiye-ABD ilişkilerinin büyük önem taşıdığına işaret eden Fried, bu çerçevede Kasım 2007'de ABD'nin PKK terörüne karşı aktif işbirliği başlattığını belirterek, "Ardından ikili ilişkiler iyileşti. Yeni yönetim de, ilişkileri bu gerçek gündem üzerine inşa edecek. Neyse ki, Irak konusundaki gerginlikler dönemi geride kaldı" dedi.

Dan Fried, Türkiye'nin, laik sistem içinde reformlarına devam etmesini beklediklerini de belirtti.

ÜST DÜZEY YETKİLİ
Fried'den sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD yönetiminin üst düzeyde bir yetkilisi, 1915 olaylarına ilişkin bir soru üzerine, "Yönetim bu konuya bakıyor. Türkiye'nin bu konudaki görüşlerini çok iyi biliyoruz. Bu mesele derinliğine düşünülüyor. Daha söylenecek şeyler var, ama şu anda değil" dedi.

Yetkili, ABD kuvvetlerinin Irak'tan çekilmesi hazırlıklarına ilişkin bir soru üzerine, "bu konuda müttefiklerle çok yakın çalışacağımıza güvenimiz tam" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...