ABD: Rusya'nın IŞİD dışındaki hedefleri vurduğu anlaşılıyor

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Rusya'nın Suriye'de muhtemelen IŞİD güçlerinin bulunmadığı alanlara hava saldırısı yapmış göründüğünü söyledi. Fransa da ABD gibi Rusya'nın IŞİD hedeflerini vurmadığını savundu.

ABD: Rusya'nın IŞİD dışındaki hedefleri vurduğu anlaşılıyor

Carter, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın Suriye'de başlattığı hava operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya'nın bir taraftan IŞİD'e karşı savaşma diğer taraftan da Esed rejimini destekleme niyeti ortaya koyduğunu belirten Carter, "IŞİD'e karşı savaşırken diğer yandan da buna paralel olarak siyasi değişim için gayret göstermemek, sadece Suriye'de iç savaşı daha da tırmandırma riskini doğurur ve beraberinde de Moskova'nın kaygı duyduğunu iddia ettiği aşırıcılığı ve istikrarsızlığı getirir. Dolayısıyla bu yaklaşım, daha önce söylediğim gibi, ateşin üzerine benzin dökmekle eşdeğerdir" dedi.

Bakan Carter, bir gazetecinin "(Rusların) Hava saldırılarının IŞİD militanlarının bulunmadığı bir bölgede düzenlendiğini mi düşünüyorsunuz?" sorusunu, "Bilgiyi doğrulama konusunda dikkatli olmak isterim, ama öyle görünüyor ki, bunlar (hava saldırıları) muhtemelen IŞİD güçlerinin bulunmadığı bölgelerde oldu" şeklinde yanıtladı.

Sadece Esed'e destek vermeye yönelik bir yaklaşımı "çökmeye mahkum" olarak niteleyen Carter, "Bu türden bir eylemin sonucu kaçınılmaz olarak Suriye'deki iç savaşı kızıştırmak olacaktır ve dolayısıyla Suriye'de bir siyasi değişim gayreti içerisine girmeden sadece Esed'e destek veren bir eyleme başvurmak akıllıca değil" ifadesini kullandı.

Rusya'nın, hava operasyonlarına başlama planını Bağdat'taki Amerikalı askeri yetkililere sadece bir saat önceden haber vermesini de eleştiren Carter, bunun profesyonelce bir davranış olmadığını kaydederek, iki ülke askeri yetkilileri arasında "sadece çat kapı uğramanın" ötesinde bir iletişim hattı bulunması gerektiğini söyledi.

Carter, Rusya'nın hava saldırılarına başlamasından sonra ABD ve koalisyon güçlerinin Suriye'deki IŞİD hedeflerine karşı kendi düzenledikleri hava operasyonlarında bir değişiklik olmayacağını da belirtti.

ABD Savunma Bakanı Carter, Rusların Suriye'de güç konuşlandırma ve operasyon düzenleme niyetini bir süredir dillendirdiğini, dolayısıyla bugünkü gelişmeye şaşırmadığını kaydetti.

FRANSA: RUSYA, IŞİD HEDEFLERİNİ VURMADI

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Rus uçaklarının Suriye'de terör örgütü IŞİD hedeflerini vurmadığını savundu.

Meclis'te ilgili komisyonda konuşan Le Drian, ''Rus uçakları, Suriye'de hava operasyonu düzenledi, ancak ilginç bir şekilde IŞİD hedeflerini vurmadı''dedi.

Konu ile ilgili basın mensuplarına açıklama yapan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir Fransız diplomatik kaynak ise, Rus uçaklarının Suriye'deki diğer muhalif grupları hedef aldığını bildirdi.

Rusya'nın hava saldırılarının Esed rejimini güçlendirmeye yönelik olduğunu kaydeden aynı kaynak, ''Rusya, IŞİD'i değil, muhalif grupları hedef alıyor, bu da onların IŞİD ile mücadele etmektense, Esed'e yardım etmek için bu operasyonu yaptığını gösteriyor'' ifadesini kullandı.

BM Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da, konu ile ilgili çekincesini dile getirerek, Rusya'nın IŞİD'i vurduğu yolundaki haberlerin teyide ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Fransız savaş uçakları, geçen hafta ilk kez Suriye'nin doğusunda IŞİD'e mevzilerini vurmuştu.

Fransız savaş uçakları, 8 Eylül'den bu yana Suriye'de IŞİD hedefleri üzerinde keşif uçuşları gerçekleştiriyordu. Fransa, Irak'taki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırılarına katılıyor, ancak "Esed rejimini güçlendireceği" gerekçesiyle Suriye'deki hava operasyonlarına katılmıyordu.

Sayfa Yükleniyor...