ABD Temsilciler Meclisi'nde ilk: Siyahi bir isim Demokratların yeni lideri oldu

ABD Temsilciler Meclisi'nde bir ilk yaşandı. Demokrat Parti'de Nancy Pelosi'den boşalan liderlik koltuğuna ilk kez siyahi bir isim seçildi. Hakeem Jeffries, önümüzdeki yıl göreve başlayacak.

ABD Temsilciler Meclisi'nde ilk: Siyahi bir isim Demokratların yeni lideri oldu

 Temsilciler Meclisi Başkanı 'nin 3 Ocak'ta göreve başlayacak Kongrede tekrar lider adayı olmayacağını açıklamasının ardından, Demokratlar Hakeem Jeffries'i yeni liderleri olarak belirledi.

ABD Temsilciler Meclisinde 3 Ocak'ta yeni başlayacak dönemde çoğunluğu Cumhuriyetçilere kaptıran Demokratlar, yeni liderlerini seçti.

Nancy Pelosi'nin 20 yıldır sürdürdüğü liderlik görevine tekrar aday olmayacağını açıklamasının ardından, tek aday New York Temsilcisi Hakeem Jeffries, yeni lider oldu.

Jeffries, ABD Kongresinin tarihinde Senato veya Temsilciler Meclisindeki herhangi bir partinin lideri konumuna seçilen ilk siyahi oldu.

ABD Temsilciler Meclisi'nde ilk: Siyahi bir isim Demokratların yeni lideri oldu - 1

HAKEEM JEFFRİES KİMDİR?

New York'un Brooklyn bölgesinde 4 Ağustos 1970'de doğan ve avukatlık yapan Jeffries, 2013'ten bu yana Temsilciler Meclisi üyesi.

Uzun süredir "Pelosi'nin veliahtı" olarak anılan Jeffries, Temsilciler Meclisinde Adalet ve Bütçe Komitelerinde yer aldı.

Pelosi, 17 Kasım'da meclisin çoğunluğunun Cumhuriyetçilere geçmesinin ardından tekrar Demokratların liderliği için aday olmayacağını açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...