ABD Türkiye'den intikam alacak mı?

İsrail ve İran konularında Türkiye ile arası açılan ABD'de yönetim sakinliğini korusa da Kongre'den yeni adımlar bekleniyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise kritik PKK toplantısıyla ilgili açıklama yaptı.

Haberler 17.06.2010 - 08:48

ABD Türkiye'den intikam alacak mı?

İsrail'le baskın krizinin ardından Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik başkanlığındaki AK Parti'li heyet ABD'de destek turuna çıkıyor. NTV'de yayınlanan Canlı Gaste'de Brooking Enstitüsü Türkiye Direktörü Ömer Taşpınar, ABD yönetiminin tavrını değerlendirdi. Taşpınar, ABD Kongresi'nde Türkiye karşıtı politikaların oluşabileceğine, Ermeni Lobisi'nin faaliyetlerine ve medyada Türkiye'nin izlediği dış politikaya karşı yükselen seslere de dikkat çekti.


Ömer Taşpınar'ın değerlendirmeleri şöyle:

"Şu anda Amerikan hükümeti cezalandırma isteği içinde değil, Türkiye ile ilişkiler devam etsin istiyorlar. Nasıl cezalandırırız diye bir hava yok? AK Parti İsrail konusunda bazı taleplerde bulunuyor. Bana göre ana gündem Gazze soruşturma komisyoyuna daha fazla gözlemci katılması.

İsrail Birleşmiş Milletler'e güvenmiyor, direniyor. ABD Türkiye'den gelen taleplerle İsrail'in direnci arasında sıkışmış durumda. ABD yönetiminin yanısıra Kongrede belirli kararlar gündeme gelecek. Ermeni soykırımı tasarısı ABD Kongresi ve parlementoya getirilmeye çalışılıyor. Bu bence ilişkilerde baş ağrıtacak. Amerika'dan Türkiye'ye silah satışı için Kongre'den onay çıkması gerekiyor. Bu konuda da Kongre'de pürüz çıkması mümkün.

ABD denge tutturmaya çalışıyor, Türkiye'yi daha fazla Arap dünyasına kaydırmamak istiyor. Mümkün olduğunca kriz yok mesajı vereceklerdir ama ABD medyasında durum böyle değil. İsrail lobisinde ve yeni muhafazakarlar da AK Parti karşıtlığı var. Ermeni lobisi zaten böyle bir kriz çıksın diye bekliyordu. Ermeni lobisi mümkün olduğunca kasım ara seçimlerinden önce Ermeni soykırımı tasarırsını çıkarmaya çalışacaktır."


ABD'DEN KRİTİK SORUYA YANIT

Bu arada, Türkiye ile ABD arasında Ankara'da yapılacak terörle mücadele toplantısı, ABD'nin belirlenen tarihte toplantıya katılamaması nedeniyle ertelendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, konuyla ilgili soruya yazılı yanıt verdi.

Crowley'e "ABD Dışişleri Bakanlığının Terörle Mücadele Koordinatörü Büyükelçi Daniel Benjamin, bugün Türk yetkililerle yapılması planlanan terörle mücadele toplantısını iptal etti mi? Eğer öyleyse, neden? Bu toplantının amacı neydi? Eğer iptal olduysa, ne zaman için yeniden planlanacak?" şeklinde bir soru yöneltildi.

Sözcü Crowley, soruya şu yanıtı verdi:

"Ankara'da ikili düzeyde yapılması planlanan toplantı ertelendi, çünkü ABD bu tarihte toplantıya katılamıyordu. Türkiye, terörle mücadelede değerli bir ortak ve toplantının yeniden programlanmasını bekliyoruz."

Sayfa Yükleniyor...