ABD yargısından Zafer Çağlayan kararı

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında tutuklama kararı çıktı.

Haberler - NTV Haber 08.09.2017 - 21:01

ABD yargısından Zafer Çağlayan kararı

ABD'de dün Sarraf davasına sanık olarak dahil edilen eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Nankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Abdullah Happani hakkında tutuklama kararı çıktı.

New York Güney Bölgesi başsavcısı, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla açılan davaya dahil edilen 4 ismin tutuklanması yönündeki kararı jüriye sundu. Jüri yapılan oylama sonucu tutuklama kararını kabul etti.

Sanıklar, İran devleti lehine yüz milyonlarca doları, uluslararası hukuka aykırı olarak Amerikan finansal sistemine dahil etmek, bu işlemler konusunda Amerikan yetkililere yalan söylemek ve milyonlarca dolar rüşveti aklamakla suçlanıyor. Bu isimler ABD'ye gelirse göz altına alınacak.

"ÇOK PİS KOKULAR GELİYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın dahil olduğu davaya eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da dahil edilmesiyle ilgili olarak Kazakistan'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunmuştu..

Erdoğan, "Bu konu gerçekten çok çok ilginç bir konu. Şu anda bunu hukuki bir mantık içerisinde yorumlamak zaten mümkün değil. Burada bizim eski Ekonomi Bakanımıza yönelik atılan bu adımı, açık söylüyorum, ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik bir adım olarak değerlendiriyorum. Zira burada şahsına yönelik bir iddiayı ortaya koyabilmiş değiller" dedi.

ABD'nin, Çağlayan'ın "İran'a yönelik yaptırımları deldiği" iddiasını öne sürdüğüne dikkati çeken Erdoğan, "İran'a biz bir defa herhangi bir yaptırım uygulama kararı Türkiye olarak almadık ki... Bizim İran ile ikili ilişkilerimiz var, hassas ilişkilerimiz var. İran'dan özellikle doğalgazımızın, petrolün bir kısmını oradan alıyoruz. Biz bunu kendilerine de o zaman söyledik. Ben bunları Sayın Obama'ya da söyledim, diğer bu konularla ilgilenen kişilerine, başta Dışişleri Bakanları olmak üzere onlara da söyledik. Yani dedik 'Biz burada böyle bir yaptırım içerisine girmeyiz.' Bu ekonomik ilişkileri yürüten bakanımız kim Ekonomi Bakanı. Ekonomi Bakanı hükümetin attığı adıma ne yapacaktır? Uygulayanlardan bir tanesi olacaktır. Dolayısıyla atılan bu adımlar tamamen siyasidir. ABD bir defa bu konuyu-tabii bu gidişimizde orada da inşallah görüşme fırsatı buluruz-gözden geçirmesi lazım. Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor. Rıza Sarraf olayı da öyledir. Halk Bankamızın Genel Müdür Muavini Hakan Bey ile ilgili konu da öyledir. Bunların hepsi. Diğer isimler yine öyledir." dedi.

Sayfa Yükleniyor...