ABD’de federal kurumlarda çalışanların güvenlik araştırmasını ile bilgi taramasını yapan ve performans değerlendirmelerini muhafaza eden OPM’den yapılan açıklamada, son dönemde kurumun siber güvenliğini artırmak için önemli adımlar atıldığı belirtilerek, bunun sonucunda nisan ayında, birimin enformasyon teknolojileri sistem ve datalarına siber saldırıyla dışarıdan ulaşıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Bu ihlalin, internet güvenliğine yönelik önlemlerin artırılmasından önceki bir tarihte olduğu ifade edilen açıklamada, konuyla ilgili ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile çalışıldığı aktarıldı.

Açıklamada, “Olay sonucunda, OPM olarak yaklaşık 4 milyon bireye, bilgilerinin ele geçirilmiş olabileceği bildiriminde bulunduk. İnceleme devam ettiği için sayı artabilir. Böyle bir durumda da ayrıca bildirimde bulunacağız” değerlendirmesinde bulunuldu.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre ABD’li yetkililer, bu siber saldırının Çinli bilgisayar korsanları tarafından yapıldığından şüpheleniyor.

OPM yetkilileri, saldırının zamanlamasına yönelik ayrıntı vermezken, bazı Amerikan medya organları bunun Aralık 2014’te olduğunu yazdı.