ABD'de kutuplaşma rekor seviyede

ABD'de, Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı araştırma göre, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki kutuplaşma son 25 yıldaki en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD'de kutuplaşma rekor seviyede

ABD'de bu yıl kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için aday adaylarının kampanyaları devam ederken, yapılan bir araştırma göre Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti tabanı arasındaki kutuplaşma 1992 yılından beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre, Demokratların yüzde 55'i Cumhuriyetçiler hakkında "çok olumsuz" düşündüğünü belirtilirken, Cumhuriyetçiler arasında bu rakamın yüzde 58 olduğu ifade ediliyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 55'lik kısmı Cumhuriyetçi Parti'nin söylemlerinin kendisini korkuttuğunu söylerken, Cumhuriyetçilerin yüzde 49'u Demokrat Parti'nin söylemleri hakkında aynı duyguyu taşıyor.

Araştırmada, tarafların birbirleri hakkında sadece "olumsuz" düşünmediği, yoğunluklu olarak "çok olumsuz" düşünmesi dikkat çekti. Bu sonuçlarla korku, nefret ve sinir gibi duygularla karşı tarafın tanımlandığı belirtilen araştırmada, çok azınlık bir bölümün karşı taraf hakkında olumsuz düşünceye sahip olmadığı belirtildi.

Demokratların yüzde 70'i Cumhuriyetçileri "bağnaz" şeklinde tanımlarken, yüzde 67'lik bir kesim ise kendisi gibi diğer Demokrat Parti destekçilerini "açık fikirli" diye tanımladı. Demokratların yüzde 42'si Cumhuriyetçileri "güvenilmez" diye tanımlarken, Cumhuriyetçi tarafta ise durum Demokratlardan farklı değil.

Araştırmada ayrıca, Cumhuriyetçilerin yüzde 65'lik bir bölümü Demokratlarla düşündüğünden çok daha az konuşacak bir ortak noktaya sahip olduğunu gördüğünü söylerken, bu rakam Demokratlar arasında yüzde 63.

Pew Research tarafından 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Demokratların yüzde 23'ü Cumhuriyetçiler hakkında "çok olumsuz" düşündüğünü belirtilirken, Cumhuriyetçiler arasında bu rakamın yüzde 26 olduğu görülmüştü.

Araştırmada, karşılaştırmanın 1992 yılına dayandırılmasının ise bu konudaki ilk araştırmalarının bu tarihte yapılmış olması gösterildi.

Sayfa Yükleniyor...