ABD'de 'Müslüman bayramları' kampanyası

Beyaz Saray'ın resmi internet sayfasında Müslümanların dini günlerinin tanınması için açılan imza kampanyasında yaklaşık 50 bin imzaya ihtiyaç duyuluyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.01.2014 - 08:18

ABD'de 'Müslüman bayramları' kampanyası

Beyaz Saray'ın resmi internet sayfasında Müslümanların dini günlerinin tanınması için açılan imza kampanyası ilgi bekliyor.

Bugün sona erecek kampanyadaki imza sayısı henüz 40 binlerde.

Türk Amerikan toplumu ve sivil toplum kuruluşları (STK) gerekli sayıya ulaşmak için sosyal medya üzerinden harekete geçti.

ABD'de Müslümanların dini bayramlarının da ülke genelindeki tüm okullarda tatil olarak kabul edilmesi için Beyaz Saray'ın resmi internet sayfasında açılan kampanya kapsamında 100 bin imza toplanması gerekiyor.

Gerekli sayıya ulaşılması durumunda İslam dininin kutsal günlerinin Amerikan okullarında tanınmasının önü açılmış olacak.

17 Aralık'ta imzaya açılan kampanyada bugüne kadar toplanan imza sayısı ise henüz 50 bine yaklaşmış durumda.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Amerika'da İsteyen herkes, www.whitehouse.gov adresindeki dilekçe (petition) bölümünden, gündeme getirmek istediği herhangi bir konu hakkında imza kampanyası başlatabiliyor.

"Gerekli imzanın toplanması durumunda, kampanyanın kapanmasının ardından, Beyaz Saray'daki ilgili çalışanlar konuyu gözden geçirerek konu ile ilgili uzmanlara aktarır. Netice itibarıyla da resmi bir cevap yayınlar."

Resmi bir kural olmasa da bazı dilekçelere Başkan Obama bizzat cevap verebiliyor. Kampanyaya katılmak için, https//petitions.whitehouse.gov adresindeki ana sayfada yazan "View Petitions" (Dilekçeleri Görüntüle) yazan butona tıklayarak, ilgili dilekçenin bulunması gerekiyor. Hesap açma işleminden sonra e-posta adresine kısa sürede gelecek linke tıklayarak oy kullanmak mümkün.

Sayfa Yükleniyor...