"Sniper'ın 'terör örgütü' ile bağlantısı yok"

ABD'de yeni bir IŞİD bağlantılı terör saldırısı endişesine neden olan keskin nişancı alarmı sona erdi. Eski bir asker olan saldırganın terör örgütleriyle bağlantısı olmadığı açıklandı.

09.07.2016 - 14:14

"Sniper'ın 'terör örgütü' ile bağlantısı yok"

Dallas'ta 5 polisi vuran keskin nişancı sıkıştırıldığı garajda öldürüldü.

Öldürülen keskin nişancının (sniper) ABD ordusunda görev yapmış 25 yaşındaki Micah Xavier Johnson olduğu öne sürüldü.

Dallas Belediye Başkanı Mike Rawlings sniper'ın yakın zamanda toplu katliamlarda kullanılan AR-15 tipi piyade tüfeğine sahip olduğunu, kurşun geçirmez yelek kullandığını ve çok sayıda cephane taşıdığını söyledi.

Dallas polisi de Johnson'ın evinde bomba yapım malzemeleri bulduğunu açıkladı.

Dallas Emniyet Müdürü, bir garajda bir süre sıkıştırıldıktan sonra öldürülen Johnson'ın, polisin siyahları öldürmesine sinirlendiğini ve beyaz polis memurlarını öldürmek için harekete geçtiğini öne sürmüştü.

'TEK BAŞINA HAREKET ETTİ'

Emniyet Müdürü David Brown Micah Johnson'ın tek başına hareket ettiğini ve herhangi bir terör hücresi ile bağlantısına rastlamadıklarını açıkladı.

İki siyahın polis tarafından öldürülmesine tepki için Dallas'ta düzenlenen protesto gösterilerinde açılan keskin nişancı ateşinde beş polis memuru ölmüş, altı polis ve bir sivil yaralanmıştı.

Üç kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, bir şüpheli, kapalı bir garajda bir süre sıkıştırıldı.
Zanlının önce intihar ettiği söylendi, ancak daha sonra polisin kullandığı bombalarla öldüğü kaydedildi.

Emniyet Müdürü Brown olaya kaç kişinin karıştığını söylemeyi ise reddetti ve "Şüphelileri haberdar etmek istemiyoruz" diye konuştu.

'İSTİHBARAT' OLAY YERİNDE

ABD’nin Dallas kentinde meydana gelen polise yönelik keskin nişancı saldırısının ardından olay yeri ve çevresinde alınan yoğun güvenlik önlemleri sürüyor. Dallas merkezindeki olay yerine yakın çok sayıda caddeyi trafiğe kapatan polis, Amerikan istihbaratı ile birlikte gerçekleştirdiği incelemelerini gece de sürdürdü.

TAZİYELER DEVRİYE ARAÇLARINA

Saldırıda hayatını kaybeden polisler için Santuario de Guadalupe Katedrali’nde bir anma program düzenlendi. Çok sayıda Amerikalının katıldığı ayin öncesinde katedral önüne konulan çarmıha dilek ve temenni notları yapıştırıldı.

Saldırıda hayatını kaybeden polis memurları için Dallas Polis Departmanı Binası önüne taziye amaçlı iki devriye arabası da Dallaslıların buluşma noktalarından biri oldu. Dallas Polis Departmanı’nın üzgün ziyaretçileri; çiçek, mum, oyuncak ve notlar bıraktıkları araçlar ününde dua ederek gözyaşı döktü.

11 EYLÜL'DEN BERİ EN BÜYÜK KAYIP

Saldırı 11 Eylül’den bu yana bir olayda en fazla polisin öldüğü saldırı olurken, ülkede 2016’da görevi başında silahla öldürülen polis sayısı 26'ya çıktı.

Dallas kentinde, ülkenin farklı eyaletlerindeki iki siyahi vatandaşın öldürülmesinin protesto edildiği sırada polisleri hedef alan 25 yaşındaki Micah Xavier Johnson, ABD’nin yakın tarihinde polise yönelik en ciddi saldırılardan birini gerçekleştirdi.

Görev başında hayatını kaybeden polislerin kayıtlarının tutulduğu “Kahraman Polisler Anı Defteri” isimli kuruluşun verilerine göre, bu yıl şimdiye kadar 57 polis memuru görev esnasında yaşamını yitirdi.

Ocak ayında 5 polis vazifesi başında hayatını kaybederken, şubatta 10, martta 16, nisanda 2, mayısta 7, haziranda 11 ve temmuzda ise 5’i Dallas’ta olmak üzere 6 polis görev esnasında öldü.

Verilere göre bu polislerin 26’sı silahla vurularak öldürüldü. Diğer ölümler araç kovalamaca esnasındaki kazalar veya polislerin üzerine araç sürülmesi gibi farklı nedenlerle yaşandı.

Kuruluşa göre 2015 yılında mesaisi başında ölen toplam polis sayısı ise 130.

ABD’de 2001 yılında yaşanan 11 Eylül saldırısı, bugüne kadar tek bir olayda en fazla polisin yaşamını yitirdiği eylem olarak dikkati çekiyor.

Ulusal Polis Memurları Anma Fonu’nun rakamlarına göre, New York şehrindeki ikiz kulelere uçaklarla yapılan saldırıda 72 polis hayatını kaybetti.

Ülkede son yıllarda polise yönelik silahla gerçekleştirilen diğer kanlı eylemler arasında, Kasım 2009’da Washington eyaletindeki bir askeri üs yakınlarında bulunan kafeteryada oturan 4 polisin, siyahi bir erkeğin açtığı ateş sonucu ölmesi ve aynı yıl mart ayında California’nın Oakland kentinde yine 4 polisin, uğradıkları silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...