ABD'den "Cihatçı John"a operasyon

ABD Savunma Bakanlığı, "cihatçı John" olarak Muhammed Ewazi'nin öldürüldüğünden "makul derecede emin" olduklarını açıkladı.

151113-cihatçıjohn.jpg

ABD ordusunun sözcülerinden Steve Warren, "cihatçı John" olarak tanınan İngiliz vatandaşı IŞİD militanı Muhammed Emwazi'nin Suriye'de insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda öldürüldüğünden "makul derecede emin" olduklarını ancak bunu resmen duyurmanın biraz zaman alacağını açıkladı.

ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD'e karşı Suriye ve Irak'ta yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, Bağdat'tan video konferans yoluyla gazetecilere yaptığı açıklamada, "Amaçladığımız hedefi, yani cihatçı John'u öldürdüğümüzden makul derecede eminiz. Başarılı olup olmadığımızı resmen duyurmamız biraz zaman alacak" dedi.

Warren, hedefe yönelik saldırının başarısı konusunda birkaç yöntem izlediklerini, beklemek gerektiğini belirterek, "Silah sistemimizin amaçlanan hedefi vurduğunu biliyoruz" diye konuştu.

Hedefe Rakka kentinde "Hellfire" füzesiyle saldırı düzenlendiği bilgisini veren Warren, bazı kişilerin kafalarının kesilerek öldürüldüğü videolarda görünen Emwazi'nin IŞİD'in ünlü bir ismi ve bir anlamda "yüzü" olduğunu, bu nedenle öldürülmesinin de terör örgütünün prestijine bir darbe olması bakımından önem taşıdığını kaydetti.

Warren, "Ancak cihatçı John bizim için ana taktik hedeflerden biri değildi" ifadesini kullandı ve Emwazi'nin öldürülmesinin IŞİD'in örgüte üye kazandırma aracı olduğu için önemli olduğunu söyledi. 

Emwazi'yi istihbarat bilgileri ışığında bir süredir takip ettiklerini ifade eden Warren, "Şimdi aynı istihbarat imkanlarını öldürülen kişinin cihatçı John olduğunu doğrulamak için kullanıyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...