ABD'den Kuzey Kore'ye füze önlemi

Bir Japon gazetesinin, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nde Kuzey Kore'nin ABD'ye füze fırlatabileceğini yazmasının ardından, ABD'den kaygı duyulduğu va Hawai'ye füze sistemi kurulduğu açıklaması geldi.

19.06.2009 - 00:51

ABD'den Kuzey Kore'ye füze önlemi

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Kuzey Kore'nin Büyük Okyanus üzerinden nükleer füze fırlatması olasılığına karşılık Hawai yakınlarına füze ve radar sistemi kurulduğunu açıkladı.

Robert Gates, orduya ait, yerde konuşlandırılmış yer değiştirebilen füze sisteminin Hawai'ye gönderildiğini, yakınlarına da bir radar sistemi kurulduğunu söyledi.

Kuzey Kore'nin adımlarını dikkatlice izlediklerini belirten Gates, her iki sistemin kuramsal olarak, Kuzey Kore'den gelebilecek bir füzeyi belirleyip vurabileceğini kaydetti.

Gates, Hawai'ye yönelik bir füze fırlatılması olasılığı bulunduğuna dair kaygı duyduklarını söyledi, ancak bu tehdidin kapsamı konusunda ayrıntı vermedi.

Bir Japon gazetesi, Kuzey Kore'nin, ABD'nin 4 Temmuz'daki Bağımsızlık Günü tatilinde Hawai'ye yönelik en gelişmiş balistik füzesini gönderebileceğini yazmıştı.
Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu, görüşmelerde bulunmak üzere Washington'a davet etti.

Görüşmenin, 22 Haziran Pazartesi günü yapılması bekleniyor.

İKT'den yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Kahire konuşmasında İKT ile yapılacak projelerden sözetmesinin ve Clinton'ın genel sekreterle yaptığı kısa görüşmede, söz edilen konuları görüşmek üzere Washington'a çağırmasının ardından, Cidde'de bulunan genel sekreterliğe Clinton-İhsanoğlu görüşmesinin daveti ulaştı.

Washington'da yapılacak olan toplantıda, İslam coğrafyasındaki son gelişmeler ile son dönemde ivme kazanan İKT-ABD ilişkileri ve ABD'nin İslam dünyasına açılımı çerçevesinde gerçekleştirilecek inisiyatiflerin ele alınması bekleniyor.

Görüşmede, İslam dünyası ile ABD arasında kilit öneme sahip olduğu belirtilen Filistin-İsrail ihtilafının çözüm yollarına ilişkin hususların da ağırlıklı olarak gündeme gelmesi bekleniyor.

Toplantıda ayrıca, Obama'nın Kahire konuşmasında belirttiği üzere, bir önceki dönemde başlatılan, İslam ülkelerinde anne ve çocuk sağlığını iyileştirme projesinde gelinen son nokta ve çocuk felciyle mücadele gibi konular da tartışılacak.

Toplantının ardından İKT heyetinin, Obama dış politikasının en önemli mimarlarından eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile de bir görüşme yapması planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...