ABD'den Suriye'ye mühimmat yardımıyla ilgili çelişkili açıklamalar

ABD'li yetkililerden, Suriye'ye havadan atılan 50 ton mühimmatın kimlere ulaştığıyla ilgili farklı açıklamalar geliyor...

151013-c17.jpg

ABD'den, Suriye'de İŞİD'le savaşan muhaliflere yaptığı 50 ton mühimmat yardımıyla ilgili çelişkili açıklamalar geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, dünkü basın toplantısında, yardımın 5 bin kişilik Arap milislere gittiğini söyledi.

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim, 'Bize de silah gönderildi' açıklamasında bulunurken, ABD'nin IŞİD'e karşı Irak ve Suriye'de yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu'nun sözcüsü Albay Steve Warren, C-17 uçağıyla havadan indirildiğini söylediği yardımın 5 bin kişilik Suriyeli Arap grubuna verildiğini açıkladı.

50 tonluk mühimmatın kime ulaştığı konusundaki çelişkili bilgiler sürerken, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, mühimmatın Suriyeli Arapların yanı sıra Kürtlere de ulaştığını açıkladı.

Sözcü Cook, basın toplantısında konu ile ilgili kendisine yönetilen soruya verdiği yanıtta, "Ayrıntıları bilmiyorum, havadan indirilen mühimmatlarla ilgiyi bilgileri Albay Warrren sizlerle dün paylaştı. Mühimmatlar yerlerine başarıyla vardı. Mühimmat ve öteki ekipman, 11 Ekim Pazar günü, Suriyeli Arap güçlerince ve Kürt güçlerince teslim alındı" dedi.

Elinde hangi malzemenin kime gittiğine ilişkin yazılı bir bilgi olmadığını belirten Cook, 'Yani bu mühimmatlardan bir bölümü Kürt güçlerine de ulaştı öyle mi?' sorusunu da, "Anladığım kadarıyla, özellikle Suriyeli Arap güçlerine ulaştı. Başka muhalif gruplar da vardı, onlar da bu silah ve mühimmattan almış olabilir" diye yanıtladı.

Cook, bir başka soru üzerine, "Evet Kürt güçleri de aldılar, benim anladığım kadarıyla" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...