ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Rusya'nın Suriye'de yaptığının terörle mücadele değil "barbarlık" olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, Halep'te Esad rejimi ve Rusya'nın hava saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi üzerine acil toplandı.

Toplantıda konuşan Power, Halep'in doğusunda 275 bin kişinin Rus ve rejim saldırılarının hedefi olduğunu, son üç günde 150'den fazla hava saldırısı sonucu en az 139 sivilin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Power, "Rusya ve Esad, barışın peşinden gitmek yerine savaşı tercih ediyorlar. Sivillere insani yardım ulaştırmak yerine yardım götüren konvoyları, hastaneleri ve insanların hayatını kurtarmaya çalışan ilk yardım görevlilerini vuruyorlar" dedi.

Samantha Power
Samantha Power

BM Genel Kurulu görüşmeleri sürerken, şiddetin engellenmesi için diplomasi yürütülürken Rusya ve Esad'ın Halep'te yeni saldırı başlattıklarını vurgulayan Power, "Rusya'nın Suriye'de yaptığı terörle savaş değil, barbarlıktır" dedi.

Çatışmaların durması için tüm opsiyonları değerlendireceklerini ancak bunun tek taraflı olamayacağını ifade eden Power, BMGK üyelerine de uyarıda bulunarak, "Tarih, yaşanan katlim karşısında bugün sessizce oturan Konsey üyelerini de iyi anmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Vitaly Churkin
Vitaly Churkin

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise konuşmasında ABD'yi suçladı.

ABD'nin muhalif gruplar arasında teröristlerin belirlenmesi konusunda verdiği taahhüde sadık kalmadığını savunan Churkin, Halep'teki 200 binden fazla kişinin terörist grupların mahkumu olduğunu iddia etti.

Halep'te yardım konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin Rus uçaklarının sorumluluğu olmadığını öne süren Churkin, ülkesinin Suriye'de çatışmaların durması için her zaman uzlaşmayı aradığını belirtti.

Matthew Rycroft
Matthew Rycroft

"RUSYA SAVAŞ SUÇUNA ORTAK OLUYOR"

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da konuşmasında BM Güvenlik Konseyi'nin, Halep'te bombalamanın sona erdirilmesi için taraflara çağrı yapmanın ötesinde bir şeyler yapması gerektiğini söyledi.

Rusya ve rejimin sadece teröristleri değil tüm muhalifleri bombaladığını vurgulayan Rycroft, bu "benzeri görülmeyen" saldırıların Halep'i moloz yığını haline getirmekte olduğunu kaydetti.

Rusya'nın da Suriye rejimi ile savaş suçlarına ortak olduğunu ifade eden Rycroft, Rusya'nın bu konuda güvenilirliğinin kalmadığını söyledi.

SURİYE TEMSİLCİSİ SÖZ ALINCA SALONU TERK ETTİLER

BMGK üyelerinin konuşmalarının ardından Suriye rejimi temsilcisi Beşar Caferi söz alınca ABD, Fransa ve İngiltere büyükelçileri salonu terk etti.

Caferi, tüm suçlamaları reddederek, teröristlerle savaştıklarını, yasak silah kullanmadıklarını öne sürdü.