Obama'nın IŞİD temsilcisinden "Türkiye - PYD" açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD özel temsilcisi John Allen, Türkiye'yle işbirliği yapılırken PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye verilen desteğin ABD'nin karşı karşıya bulunduğu "en karmaşık zorluk" olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 29.10.2015 - 08:10

Obama'nın IŞİD temsilcisinden "Türkiye - PYD" açıklaması

Allen, 13 aydır sürdürdüğü görevini önümüzdeki ay ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk'a devredecek.

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon özel temsilcisi John Allen, Senato Dış İlişkiler Komitesi'ndeki oturumda konuştu.

Oturumda senatörlerin sorularını da yanıtlayan Allen, bir soruya verdiği yanıtta, IŞİD ile mücadelede, Türkiye ile işbirliği içerisinde bulunulurken Suriye'de YPG güçlerine verilen desteğin kendilerinin karşı karşıya bulunduğu "karmaşık zorluklardan" biri olduğunu dile getirdi.

"Bu, şu anda yüz yüze kaldığımız en çok kompleks zorluklardan biri" ifadesini kullanan Allen, Suriye'de Kürt unsurların Kobani'nin savunulmasında önemli bir rol üstlendiğini, Türkiye'nin de hava üslerini koalisyonun kullanımına açmasının ardından PKK'nın şiddet eylemlerini başlattığını gördüklerini anlattı.

Allen, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, Türkiye'nin bu örgüte karşı mücadelesini desteklediklerini ve Türklerin kendilerini savunmak için PKK saldırıları karşısında adımlar attığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Avrupalı müttefiklerimizin birçoğuyla bize sahada İncirlik'te katılmaları konusunda aktif görüşme içerisindeyiz. Şu anda henüz yanıt almadık, Avrupalılar isteğimizi değerlendiriyor.

"PYD ve silahlı kolu YPG'yle ilişkilerimizi, sınırın güneyinde herhangi bir taraftan saldırı olmadığı sürece korumak adına çok kırılgan bir diplomatik süreçte Türklerle birlikte çalıştık. Bu durumu yönetebilmek için çok çaba sarf ettik. Türkiye, PKK'nın saldırıları karşısında kendini koruma girişiminde bulunuyor ve aynı zamanda da sınırını ve bizim YPG ile ilişkimizi yönetmek istiyor. Bu noktada onlarla iyi çalıştığımızı düşünüyorum".

IŞİD'LE MÜCADELEDE YAPILANLAR

IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede oluşturulan uluslararası koalisyonun çalışmalarına ilişkin bilgi veren Allen, bir yılı aşkın süredir devam eden hava saldırıları sonucunda örgütün özgürce hareket edebileceği alan bulamadığını vurguladı.

Örgütün hedeflerine yönelik Irak ve Suriye'de 7 bin 500'den fazla havadan saldırı yapıldığını belirten Allen, bunun 6 bininin sadece ABD güçlerince gerçekleştirildiğini anlattı.  Allen, ayrıca mayıstan itibaren de IŞİD'in üst ve orta düzey temsilcilerinin onlarcasının öldürüldüğünü dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...