ABD Yemen'de elçiliğini geçici kapattı

ABD'nin Sana Büyükelçiliği çalışmalarını askıya aldı ve çalışanlarını başkent Sana'nın dışına çıkardı.

ABD Yemen'de elçiliğini geçici kapattı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Dışişleri Bakanlığı Yemen'deki istikrarsız durumu göz önüne alarak, bir süreliğine büyükelçiliğin çalışmalarını askıya aldı. Büyükelçilik çalışanlarını Sana dışına nakletme kararı alındı" dedi.

Ülkedeki siyasi dönüşümü sekteye uğratan, Yemen halkını ve diplomatik kesimleri tehdit eden şiddet olaylarının yeniden başlamasına neden olan tek taraflı eylemler sonucu söz konusu kararın alındığını belirten Psaki, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

"ABD, Yemen'in barışı, gelişimi ve birliği için çalışmaya devam eden Yemenlileri desteklemekte kararlıdır. Dışişleri Bakanlığı, durumlar düzeldiğinde Sana'ya dönüşümüzün seçeneklerini araştırıyor."

Psaki, ABD'nin Sana Büyükelçiliği ve elçilikteki diplomatların, Körfez İşbirliği Konseyi'nin girişimleri, ulusal diyalog konferansıyla BM Güvenlik Konseyi'nin kararları ve Yemen kanunlarıyla uyumlu olarak ülkedeki siyasi dönüşümü desteklemek amacıyla Yemenliler ve uluslararası toplumla iletişime devam edeceğini kaydetti.

ABD'nin, Yemen'deki büyükelçiliğini siyasi ve güvenlik sorunları nedeniyle kapatacağı iddia edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...