AB'de 16 yaşından küçüklere sosyal medya yasağı geliyor

AB çocukların sosyal medyaya erişim yaşı konusunda ortak bir politika oluşturmaya çalışıyor. AB ülkelerinin 16 yaşından küçüklerin, ebeveynlerinin onayı olmaksızın sosyal medya kullanmalarını yasaklayabileceği belirtiliyor.

AB'de 16 yaşından küçüklere sosyal medya yasağı geliyor

Çocukların sosyal medyaya erişimi, Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm dünyada tartışma konusu.

Avrupa Birliği bu konuda ortak bir tutum belirlemeye ve mevcut uygulamayı daha sıkı bir hale getirmeye hazırlanıyor.

İnternet üzerinde şahsi verilerin toplanması hakkında 4 yıldır çalışılan Avrupa Birliği yasası, geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu'nun "içişleri, adalet ve vatandaş özgürlükleri komisyonu"nda oy çoğunluğuyla kabul edildi.

AB yasasına eklenen yeni bir maddede, AB'de ilk kez çocuk ve gençlerin sosyal medya kullanımına değiniliyor.

AB ülkelerinin önümüzdeki yıllarda ebeveynlerin onayı olmaksızın çocukların ve gençlerin sosyal medya kullanma yaşını 13'ten 16'ya çıkarabileceği belirtiliyor.

AB'nin uygulamaya koymak istediği bu kural birçok sivil toplum kuruluşu tarafından eleştiriliyor.

Bu kuruluşlar, yasanın, sosyal medya kullanmak isteyen 16 yaşından küçüklerin, kayıt olurken yalan söylemelerini engelleyemeyeceğini savunuyor.

Sosyal medyanın çocuklar tarafından en çok kullanıldığı ülkelerin başından yüzde 80 ile Hollanda, yüzde 76 ile Litvanya ve yüzde 75 ile Danimarka geliyor. Romanya yüzde 46, Türkiye yüzde 49, Almanya ise yüzde 51 ile alt sıralar yer alıyor.

Çocuklar arasında internet kullanmaya başlama yaşı da her geçen yıl düşüyor. Son veriler Danimarka ve İsveç'te çocukların 7 yaşında internet kullanmaya başladığını gösteriyor.

Sayfa Yükleniyor...