ABD’li Ermenilerin ‘soykırım’ umutsuzluğu

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ermeni Lobisi, Başkan Barack Obama'nın bu seneki 24 Nisan açıklamasında, ‘soykırım’ terimini kullanması konusunda umutlu değil.

07.03.2009 - 01:28

ABD'deki Ermeni lobisinin en önemli isimlerinden Demokrat Parti California Milletvekili Brad Sherman, Washington'ın Ortadoğu önceliklerinde, Türkiye'nin önem taşıdığını ve bu yüzden Obama'nın, 24 Nisan açıklamasında, ‘soykırım’ sözüne yer vereceği konusunda umudu bulunmadığını söyledi.

Demokrat Parti Massachussetts Milletvekili Jim McGovern da benzer bir ifade kullanarak, ''halen Obama yönetiminin yaklaşımında açık olmayan çok şey var'' dedi.

Haberi, Armenian Reporter adlı internet sitesi duyuruken, ABD kongresine yeni bir tasarı sunulmaya hazırlanıldığı belirtiliyor.

Habere göre, California'da Ermeni toplumu için düzenlenen bir toplantıda konuşan Demokrat Parti California Milletvekili ve Ermeni tasarılarının mimarı Adam Schiff de Amerikan kongresine yeni bir Ermeni tasarısının sunulacağını söyledi.

Kongre üyesi Schiff, Obama'nın, ‘soykırım’ sözünü kullanması veya tasarının kongreden geçmesinin garanti olmadığını belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi'nde Ermeni tasarı taslağı bir süredir destek amacıyla kongre üyeleri arasında dolaştırılıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...