Alman Bakan'dan Türkiye'ye destek

Wall Street Journal'a konuşan Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Türkiye'nin AB üyelğine destek veren açıklamalarda bulundu.

23.09.2010 - 11:57

Alman Bakan'dan Türkiye'ye destek

Wall Street Journal gazetesine konuşan Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türkiye'nin AB üyerliğine güçlü destek veren açıklamalarda bulundu.

Westerwelle AB üyelerinden, Ankara’nın ekonomik reformlarını olumlu birer sinyal olarak görmelerini ve Türkiye ile yavaşlayan üyelik sürecini hızlandırmalarını istedi.

Wall Street Journal gazetesinde çıkan habere göre, Westerwelle'nin bu açıklamasıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel ve partisinin diğer muhafazakar üyeleriyle anlaşmazlık yaşaması mümkün.

Westerwelle’nin bu çağrısı, Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan Fransa ve Avusturya’nın yanı sıra, Avrupa’da geniş bir Müslüman toplumu görmek isteyenlerle de ters düşmesine neden olabilir.

TÜRKİYE'NİN SURATINA KAPILAR KAPANMAMALI
Alman Dışişleri Bakanı, Wall Street Journal’a yapığı açıklamada, "Kimse gösterdiği yoğun çabalara rağmen Türkiye’nin suratına kapıları kapatmamalı. Türkiye’nin gösterdiği ekonomik gelişim ile stratejik önem göz ardı edilmemeli" dedi.

REFERANDUM TÜRKİYE'NİN AVRUPA'YA
ÖZGÜ BİR GELECEK İSTEDİĞİNİ GÖSTERİYOR
Anayasa değişikliği paketinin onaylanmasının ardından hükümetin mahkemeleri ele geçireceğine yönelik endişeleri reddeden Westerwelle, "Bu doğru yolda atılan bir adım. Bu da Türkiye'nin Avrupa’ya özgü bir gelecek istediği ve Avrupa’nın bakış açısına sahip olduğu anlamına geliyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...