Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Alman ordusundaki Müslüman askerler için imam istihdam edilmesi konusuna açık olduğunu belirtti.

Alman Haber Ajansı DPA'ya Alman ordusunda imamların görevlendirilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan von der Leyen, "Alman ordusunda bu konuya ihtiyacın ne kadar olduğunu ve alternatiflerin neler olabileceğini araştırıyoruz" dedi.

Von der Leyen, Müslümanların Alman ordusunda farklı mevkilerde bulunduklarını ve çalıştıklarını dile getirerek, imam istihdamının lojistik bir sorun olduğunu dile getirdi.

Yabancı kökenli Alman askerlerinin sığınmacı krizinde önemli bir rol oynadığını vurgulayan Savunma Bakanı von der Leyen, genç Alman askerlerinin sığınmacılarla iletişimi sağlamak için "mükemmel bir şekilde tercümanlık ettiklerini" kaydetti. Von der Leyen, "Çünkü Arapçayı akıcı bir şekilde konuşabiliyorlar. Bu da çeşitliliğin ne kadar iyi olduğunun göstergesi" değerlendirmesinde bulundu.

Askerlerin dini inançlarını yerine getirebilmeleri için Katolik ve Evangelist psikoposlar ve papazlar bulunuyor.

Alman ordusundaki Müslüman askerlerin sayısı, orduya alımda dini inancın beyanı zorunlu olmadığı için tam olarak bilinmiyor. Ancak, yaklaşık 177 bin askerin bulunduğu Alman ordusunda bin 600 Müslüman asker olduğu tahmin ediliyor.