Almanya yılın en kötü kelimesini seçti

'Sosyal turizm' Almanya’da 2013 yılının en kötü kelimesi seçildi. İfade, AB üyesi ülkelerden gelen göçmenlere sosyal yardım verilmesi ile ilgili tartışmalar nedeniyle sıkça kullanılmaya başlanmıştı.

16.01.2014 - 13:00

Almanya yılın en kötü kelimesini seçti

Kararı veren jüri ifadeyi 700'den fazla önerinin arasından seçti. Geçen yıldan bu yana Almanya'da arzu edilen ve istenmeyen göç kavramlarının yeniden güncel hale geldiğine dikkat çeken jüri, kararına 'sosyal turizm' anlamına gelen 'Sozialtourismus' kelimesinin önyargıları körükleyecek şekilde Doğu Avrupa'dan gelen ve istenmeyen göçmenler için kullanılmasını gerekçe gösterdi.

Jüri Başkanı Nina Janich, bu sözcükle "tamamıyla zorunluluk nedeniyle Almanya'da kendilerine daha iyi bir gelecek arayan kişilere" ayrımcılık uygulandığını ifade etti. Öneriler arasında bulunan "yoksul göçü" kelimesi de aynı nedenlerle jüri tarafından eleştirilmişti.

HARTZ IV TARTIŞMASI
1 Ocak'tan itibaren Romanya ve Bulgaristan'dan iş gücünün serbest dolaşımı önündeki kısıtlamaların kalkması Alman siyasetinde yoğun tartışmaları beraberinde getirmişti.

Özellikle muhafazakâr politikacıların yoksul göçü konusunu gündemde öne çıkarması tepkilere neden olmuştu. Bazı politikacılar Almanya'ya sadece Hartz IV işsizlik ve sosyal yardım parası almak için bir insan akını yaşanacağını savunmuştu.

Almancanın dil yapısı gereği, iki veya üç kelimeden oluşan birleşik tamlamalar Türkçenin aksine tek kelime olarak yazılıyor.

Almanya'da 1991 yılından bu yana seçilen ‘yılın en kötü kelimesi' ile topluma dil duyarlılığının kazandırılması amaçlanıyor. Kelime dört dil uzmanı ve bir gazeteciden oluşan bir jüri tarafından belirleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...