Almanya'dan İncirlik üssüne 58 milyon euro yatırım

Türkiye ile Almanya arasındaki İncirlik krizine rağmen Almanya Savunma Bakanlığı İncirlik üssünde 58 milyon euro yatırım kararı aldı. Karar, IŞİD'le mücadelede Almanya'nın İncirlik üssünü kullanacağı anlamı taşıyor.

Haberler - ntv.com.tr 06.09.2016 - 11:05

Almanya'dan İncirlik üssüne 58 milyon euro yatırım

Alman Der Spiegel dergisinin iddiasına göre, ALmanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in onay verdiği 58 milyon euroluk bütçenin 26 milyon eurosuyla bir uçuş pisti inşa edilecek.

Alman ordusunun keşif uçakları Tornadolar için inşa edilecek özel uçuş pisti IŞİD'le mücadeledeki operasyonlarda kullanılacak. 30 milyon euro ile de, operasyonlarda kullanılacak modern geçici savaş karargahları kurulması planlanıyor.

Alman askeri kaynaklara göre, İncirlik'te konuşlandırılan keşif uçakları ve personel için askeri yatırım acil ihtiyaç.

Bu yılın ilk aylarında İncirlik'e konuşlandırılan Alman keşif uçakları Tornadolar halen ABD'ye ait uçuş pistlerini kullanıyor.

Alman askerleri ise geçici noktalarda konaklıyor. Keşif uçuşlarında ise müttefiklerden teknik destek alınıyor.

Alman Der Spiegel dergisinin haber sitesine göre, İncirlik üssüne yapılacak yatırım, IŞİD'e karşı mücadelede Alman ordusunun bu üssü kullanmaya devam edeceği anlamı taşıyor.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA 

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye'nin Alman milletvekillerinin İncirlik üssünde konuşlu Alman askerlerini ziyaret etmelerine izin vereceğine inandıklarını duyurmuştu. Açıklamada Ankara'dan henüz bu konuda kesin bir yanıt gelmediği de vurgulanmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "İyimseriz, Alman milletvekillerinin İncirlik ve diğer tesisleri ziyaretine Türk yetkililerin izin vereceğini umuyor ve bekliyoruz" demişti.

Türkiye, Alman hükümetinin, Federal Meclis'te bir süre önce kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili kararla arasına mesafe koymadığı takdirde vekillerin İncirlik üssünü ziyaretine izin vermeyeceğini belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...