Almanya'nın koalisyon taslağında Türkiye nasıl yer aldı?

Almanya'da Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti koalisyon hükümeti için anlaştı. Yeni hükümette dışişleri bakanlığı görevi sosyal demokratlarda. Koalisyonun taslak protokolünde Türkiye ile ilgili de mesajlar var.

almanya merkel avrupa schulz080218.jpg

Almanya'da Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti anlaşmaya vardı. Eylül ayında yapılan genel seçimden 136 gün sonra, ülkede koalisyon hükümetinin kurulmasının önü açıldı.

Alman basınında yer alan haberlere göre, varılan anlaşma uyarınca dışişleri, maliye, adalet ve çalışma gibi kilit bakanlıklar Sosyal Demokrat Parti'de olacak.

Dışişleri Bakanlığı koltuğuna Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz'un oturmasına kesin gözüyle bakılıyor. İçişleri, savunma, ekonomi ve enerji bakanlıkları ise Hristiyan Birlik partilerinde olacak. Savunma Bakanı Ursula von Der Leyen'in görevine devam edeceği belirtiliyor.

Almanya'da kurulacak yeni hükümette Türkiye ile ilişkiler nasıl olacak? 177 sayfalık protokolde Türkiye, Almanya'nın çok yönlü ilişkilerinin olduğu önemli bir müttefiki olarak tanımlandı.

Ancak Avrupa Birliği katılım sürecine ilişkin koşullar yerine getirilene kadar vize serbestisi uygulanmayacağı ifade edildi.

Protokolde Türkiye’deki demokratik durumunun ve hukuk devleti konumunun uzun dönemden beri kötüleştiği belirtildi. Bu nedenle "Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde yeni fasıl açılmaması, açılan fasılların da kapanmaması gerektiği" görüşü yer aldı.

Koalisyon anlaşması üzerindeki son engel ise partilerin onayı ile kalkacak. Koalisyon anlaşmasına Sosyal Demokrat Parti'nin 463 bin üyesinin de onay vermesi gerekiyor. Bu sürecin de yaklaşik 3 hafta sürmesi bekleniyor.

Anlaşma Başbakan Angela Merkel'in lideri olduğu CDU'nun kongresinde de onaylanacak. Bu onayların ardından hükümet kurulabilecek.

Sayfa Yükleniyor...