Amerika, IŞİD karşıtı güçlere havadan cephane attı

Pentagon, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı operasyonlar yapan sahadaki yerel güçlere, havadan ikmal desteğinde bulunulduğu yönündeki iddiaları teyit etti.

Amerika, IŞİD karşıtı güçlere havadan cephane attı

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD ile mücadele eden yerel güçlere havadan cephane desteğinde bulunulduğunu bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Elissa Smith, ABD askeri nakliye uçaklarının Suriye'nin kuzeyindeki IŞİD'e karşı savaşan güçlere mühimmat desteğinde bulunduğunu doğruladı.

Smith açıklamasında, "Koalisyon güçlerinin pazar günü Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı operasyonlar yapan sahadaki IŞİD karşıtı yerel güçlere havadan ikmal desteğinde bulunduğunu teyit edebilirim" ifadesini kullandı.

Havadan ulaştırılan desteğin ABD Hava Kuvvetlerine ait C-17 kargo tipi uçağınca yapıldığını belirten Smith, "Uçağın, IŞİD ile mücadele eden sahadaki güçlere ulaştırdıkları hafif silah mühimmatı içeriyor. Böylelikle onlar IŞİD'e karşı operasyonlarına devam edebilir. Kalkan uçak güvenli şekilde (mühimmatı) havadan bıraktı" açıklamasında bulundu.

Smith, öte yandan PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) yakınlığıyla bilinen grupların "Suriye Demokratik Güçleri" adı altında bulunmasına ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmayacağını belirtti.

Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik program kapsamında taramadan geçirilmiş Suriyeli muhaliflerin teçhizatlandırılacağını ve kendilerine IŞİD ile mücadelelerinde havadan destek verileceğini geçtiğimiz cuma günü açıkladıklarını hatırlatan Smith, şunları kaydetti:

"Teçhizatlandırmaya ve havadan destek imkanı sağlamaya odaklanma, bize Suriye'de IŞİD ile mücadelede kaydedilmiş olan ilerlemeyi güçlendirme olanağı sağlayacak. Bu çaba da Pazar günü koalisyon güçlerinin Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile savaşan sahadaki yerel güçlere havadan ikmal desteğinde bulunmasıyla başladı.

Bu başarılı havadan indirme, liderleri ABD tarafından uygun şekilde taramadan geçirilmiş ve Suriye'nin kuzeyinden IŞİD'i çıkartmak için savaşan Suriyeli gruplara askeri mühimmat sağladı. Operasyona ilişkin güvenlik gerekçesiyle, bu yardımı alan gruplara, onların lokasyonlarına ilişkin veya indirilen teçhizatın içeriğine dair herhangi detaylı bilgi paylaşmayacağız".

YPG sözcülerinden Polat Can, Twitter hesabında, PYD'nin askeri kanadı YPG ve YPJ, Suriye Arap Koalisyonu'nu oluşturan Ceyş el Suvar, Burkan el Fırat, El Sanadid, El Cezire Tugayları ve Süryani Askeri Konseyi'nin, "Suriye Demokratik Güçleri" oluşumu altında birleştiğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...