Amerikalı vaizin tuhaf deprem açıklaması

Amerikalı bir vaiz, Haiti'de meydana gelen ve binlerce insanın hayatını kaybettiği depremin ardından, "Haitililer şeytanla yaptıkları anlaşmanın cezasını ödüyor'' dedi. Beyaz Saray ise hemen bu sözleri aptalca bulduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı 15.01.2010 - 13:15

Amerikalı vaizin tuhaf deprem açıklaması

Amerikalı Evanjelik lider Pat Robertson, Haiti'ye yerle bir eden depremle ilgili olarak, ''2 yüzyıl önce Fransızları kovmak için şeytanla anlaşma yapan Haitililer bunun bedelini ödüyor'' deyince ABD'de bir tartışma başlattı.


Binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremin üzerinden sadece 48 saat geçmişken yapılan bu açıklama yüzünden Beyaz Saray, ''bu sözlerin tamamen aptalca olduğu'' açıklamasında bulunmak zorunda kaldı.

Kendine ait televizyon kanalı ağından konuşmalar yapan eski başkan adayı Robertson, ''Haitililer, aslında Fransızların boyunduruğundaydı, biliyorsunuz işte, 3. Napolyon muydu neydi. Bir araya geldiler ve şeytanla bir anlaşma yaptılar. Ve ona dediler ki: 'Bizi Fransızlardan kurtarırsan sana hizmet ederiz. Bu gerçek bir hikaye. Ve Şeytan da onlara, pazarlık tamam dedi. O zamandan beri birbiri peşi sıra bu lanetin kurbanılar'' diye konuştu.

Robertson'ın bu sözleriyle ilgili soru sorulan Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs ise ''insanların tarifi mümkün olmayan acılar içinde olduğu bir sırada birinin bu kadar aptalca şeyler söylemeye cesaret etmesine şaştım'' yanıtını verdi.

1697'ye kadar İspanya'nın hakimiyetindeki Haiti, daha sonra Fransız hakimiyetine girmiş, 1804'te ise Napolyon Bonapart'ın gönderdiği kuvvetin hezimete uğraması ile ilk siyahi bağımsız cumhuriyet olmuştu.

Haiti'de gerçekleşen 7,0 büyüklüğündeki depremde 100 bine yakın kişinin hayatını kaybetmiş olabileceği tahmin ediliyor. Ölülerin henüz defnedilemediği Haiti'de yaralılara gerekli yardım da ulaştırılamıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...