100 saat sonra hayata dönüş

Haiti'de dört gün önce meydana gelen depremde ölü sayısının 200 bine kadar çıkabileceği belirtiliyor. Bilanço ağırlaşırken bir mucize haberi geldi. Bir kadın, ortağı olduğu otelin enkazından 100 saat sonra kurtarıldı.

Haberler 15.01.2010 - 01:33

100 saat sonra hayata dönüş

Haiti İçişleri Bakanı, şu ana kadar yaklaşık 50 bin ceset topladıklarını açıkladı. Bakan, ölü sayısının 100 ile 200 bin arasında olabileceğini söyledi.


İçişleri Bakanı, bununla birlikte gerçek rakamın bilinemeyeceğini de vurguladı.

Deprem nedeniyle, 250 bin kişinin yaralandığı ve 1.5 milyon kişinin evsiz kaldığı belirtildi.

Yaralılara ise hala yeterli miktarda yardım ulaştırılamıyor. Ölülerin bile defnedilemediği ülkeden bazı mucize haberleri de geliyor.

İki yaşındaki Redjeson Hausteen Claude enkaz altında 40 saat kaldıktan sonra kurtulmayı başardı. Evinin enkazı altında kalan çocuk, İspanyol ve Belçikalı yardım ekiplerinin ortak operasyonu sonrasında kurtulduğunda yaşadığı şok, üzüntü ve korku gözlerinden okunabiliyordu.

Ancak Redjeson, annesi ve babasının hayatta olduğunu görünce acısı biraz olsun hafifledi.

İspanyol kurtarma ekibinin lideri Juan Carlos Abad yaptığı açıklamada, Ekibimle kurtarma gününden önceki akşam konuştum. Binanın çok tehlikeli olduğunu ve su sızıntısı bulunduğunu söylediler. Yine de orada hayat olduğunu düşünmüşler. Biz de bu kurtarmanın etkisi altındayız. Ekibimle gurur duyuyorum" dedi.

CESETLE BARİKAT
Port-Au-Prince'de caddelerinin cesetlerle dolu olduğu, Genel Hastanenin morgunun otoparkına ise yüzlerce cesedin getirildiği bildiriliyor.

Depremin ardından yardımların kendilerine ulaşmadığından şikayet eden kızgın Haitililer ise cesetlerle yollara barikatlar kurdu.

Yardımların Haiti'nin başkentine gelmeye başlamasıyla birlikte havaalanındaki yetersizlikler de gün yüzüne çıktı.

Port-Au-Prince'deki uluslararası Toussaint L'Ouverture havaalanına sivil uçuşların yapılmaması istendi, kontrol kulesinin çalışmadığı havaalanında uçaklar için yakıt sıkıntısı yaşandığı kaydediliyor.

SU SAVAŞI
Yardım görevlisi Fevil Dubien, depremden sağ çıkanların gıda ve su sıkıntısının büyük olduğunu belirterek, insanların su için adeta savaştığını ifade etti.

ABD'DEN 100 MİLYON DOLAR
ABD Başkanı Barack Obama da Washington'da yaptığı açıklamada, Haiti'ye ilk aşamada 100 milyon dolar vererek, ülke tarihinin en büyük yardım çalışmalarından birini başlattıklarını söyledi.

Kurtarma çalışmalarına yabancı ülkelerden gelen ekipler destek veriyor.

Doktorlar, arama köpekleri, askerler ve kurtarma ekipleri çaresizlik içindeki Haitililere yardım etmeye çalışıyor.

ABD, Çin, İspanya, Belçika ve Fransa'dan gelen kurtarma ekipleri yıkıntılar içinde canlı arıyor.

KÜBA ABD'YE HAVA SAHASINI AÇTI
ABD'nin Güney Komutanlığı ise Kuzey Carolina'dan Haiti'ye gidecek 900 askerden 100'ünün Haiti'ye indiğini, hafta sonunda da 2 binden fazla deniz piyadesinin bu askerleri takip edeceğini duyurdu.

Öte yandan Küba da yaralıların taşınması için ABD'ye hava sahasını açtı.

DÜNYADAN YARDIM YAĞIYOR
Dünyanın dörtbir yanından uçaklar dolusu gıda, su, çadır, battaniye, su temizleme aletleri, enkaz temizlemek için ağır vasıtalar, helikopterler ve diğer taşıma araçları Haiti'ye ulaşırken; yüzlerce arama-kurtarma, tıp ve diğer alanlarda uzman kişiler de yardım için bölgeye gelmeye devam ediyor.

Yardımlar yoğunlaşmasına rağmen, yollar, havaalanı ve limanın yetersizliği yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında sorun yaratıyor.

Haitili havacılık yetkilileri, önceki güne kadar 60 yardım uçağının Haiti'ye vardığını, ancak doluluk nedeniyle başkentteki havaalanında trafiğin tıkandığını, dönüş için yakıt sıkıntısı çekilmesi nedeniyle ABD'den yapılan sivil uçuşların tamamının geçici olarak durdurulduğunu ifade etti.

SİLAH SESLERİ VE YAĞMALAMA
Bu arada, ülkede bulunan Brezilyalı bir sivil toplum kuruluşunun sözcüsü Valmir Fachini, Port-au-Prince sokaklarında nereden geldiği belli olmayan birçok silah sesi duyulduğunu ve depremde kısmen yıkılan süpermarketlerin yağmalandığını anlattı.

Öte yandan, Birleşik Krallık Kalkınma Bakanı Douglas Alexander, Haiti'ye 6.87 milyon Euro'luk bir yardım fonu tahsis edildiğini belirterek, bu yardımın Haiti'de insani yardım operasyonlarının başlamasına yardım etme olanağı vereceğini söyledi.

...VE MUCİZE
Haiti'yi vuran şiddetli depremde bir kadın, ortağı olduğu otelin enkazından 100 saat sonra kurtarıldı.

Kurtarılan Nadine Cardoso'nun kocası, 62 yaşındaki karısının sağlığının iyi olduğunu, ancak susuz kaldığı için bu yönde tedavinin yapıldığını söyledi. Kurtarma ekipleri, lüks Montana otelinin enkazında günlerdir kayıpları arıyordu.

Uzmanlar, 72 saat geçtikten sonra enkaz altında aç ve susuz kalan insanlar için umutların tükendiğini söylüyor.

Video: Deprem anını izleyin

Sayfa Yükleniyor...