Fransa'nın başkenti Paris'te 2004 yılında bir hastanede hayatını kaybeden Filistin eski lideri Yaser Arafat'ın Ramallah'taki mezarı Fransız, İsviçreli ve Rus uzmanların gözetiminde açıldı.

Arafat'ın naaşı yakınlardaki bir camiye götürüldü. "Zehirlendi" iddialarını aydınlatmak amacıyla Arafat'ın kemiklerinden DNA örnekleri alındı. 

Arafat'ın yatak odası, ofisi ve özel eşyalarından da örnekler alan Fransız, İsviçreli ve Rus uzmanlar, bu DNA örneklerini ülkelerinde inceleyecek.

Naaşından DNA örnekleri alındıktan sonra Filistin eski lideri Arafat askeri törenle defnedildi.

Filistin yönetimi, DNA incelemeleri sonucunda Arafat'ın "zehirlendiğinin" ortaya çıkması halinde, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı.

Filistin lideri Yaser Arafat, 2004'te rahatsızlanmasının ardından Fransa'nın başkenti Paris'te Percy Askeri Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Uygulanan tedavi sonuç vermemiş, Arafat 75 yaşında hayatını kaybetmişti.

DNA örnekleri alındıktan sonra Arafat'ın naaşı tekrar askeri törenle defnedilecek.
DNA örnekleri alındıktan sonra Arafat'ın naaşı tekrar askeri törenle defnedilecek.

Yaser Arafat'ın kıyafetlerinde yüksek oranda radyoaktif polonyum maddesine rastlanması üzerine zehirlendiği yönündeki şüpheler artmıştı.

Eşi Süha Arafat'ın isteği ve Fransız savcının talebi üzerine, Arafat'ın mezarının açılmasına ve naaşının incelenmesine karar verilmişti. Filistin eski lideri Yaser Arafat'ın naaşından alınacak DNA sonuçlarının önümüzdeki yıl mart veya nisan ayından önce açıklanmasını beklenmiyor.