Arap Birliği gözlemcileri Suriye’ye gidiyor

Suriye’de şiddetin son bulması ve Esad rejiminin muhalifleri bastırmada kullandığı yöntemleri incelemek üzere görev yapacak Arap Birliği gözlemcilerinin ilk bölümü bugün Suriye'ye gidiyor.

Arap Birliği gözlemcileri Suriye’ye gidiyor

Arap Birliği gözlemcileri, Esad rejiminin muhalif eylemleri bastırmakta kullandığı yöntemleri ve hükümetin muhalefetle diyalog kanallarının açılması sözünü tutup tutmadığını inceleyecek.

30 kişilik ilk gruba medya mensupları da eşlik edecek. İlk grup, tüm gözlemcilerin gelişi için hazırlık yapacak. Pazar günü de bir grup gözlemcinin daha Suriye'ye gitmesi planlanıyor.

Gözlemcilerin görev süresi ilk aşamada bir ay olarak belirlendi; bu süre her iki taraf da uygun görürse uzatılacak.

GÖZLEMCİLERE DEVLET KORUMASI
Gözlemcilerin girişine hafta başında onay veren Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, gözlemcilere hareket serbestisi tanınacağını ve hükümet güçlerince korunacaklarını belirtti.

Gözlemcilerin toplam sayısı 150'yi bulacak ve taraflar mutabakata varırsa bu süre bir ay daha uzatılabilecek. Gözlemciler, Suriye'nin Arap Birliği barış girişimine uyup uymadığını denetleyecek. Girişim sivillere saldırıların durdurulmasını, ordu birliklerinin sokaklardan çekilmesini ve tutuklanan göstericilerin serbest bırakılmasını öngörüyor.

Sayfa Yükleniyor...