Assange birinci, Erdoğan ikinci

Time'ın "Yılın Kişisi" anketinde okurlar Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ı seçti. Başbakan rdoğan ise ikinci sırada yer aldı.

14.12.2010 - 12:36

Assange birinci, Erdoğan ikinci

Amerikan haber dergisi Time'ın okuyucular arasında yaptığı "Yılın Kişisi" anketinde birinciliği, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange kazandı. Başbakan Erdoğan ise ikinci sırada yer aldı.

Assange, toplam 1 milyon 249 bin 425 defa oylanırken, Başbakan Erdoğan ise Wikileaks kurucusundan 148 bin 383 daha az oy aldı.

Ancak Assange, Facebook'tan beğenilme konusunda Lady Gaga'nın gerisinde kaldı. Lady Gaga 65 bin 417 Facebook kullanıcısı tarafından beğenilirken, Assange 45 bin 463'te kaldı.

Halk oylamasına göre ilk 10 sıralama şöyle oluştu:

1. Julian Assange
2. Recep Tayyip Erdoğan
3. Lady Gaga
4. Jon Stewart ve Stephen Colbert
5. Glenn Beck
6. Barack Obama
7. Steve Jobs
8. Şilili maden işçileri
9. Amerikalı işsizler
10. Mark Zuckerberg

EDİTÖRLERİN TERCİHİ FARKLI OLABİLİR
Ancak Time'da okuyucular tarafından belirlenen "Yılın Kişisi" ödülü, Time editörlerinin belirlediği kişiden farklı olabiliyor. Time editörlerinin yarın televizyondan yayınlanacak olan Good Morning America programında duyuracakları Yılın Kişisi, Assange da olmayabilir.

Assange'ın, Time editörleri tarafından "Yılın Kişisi" seçilmesi, derginin kendisine destek verdiği şeklinde algılanmasından çekinildiği biliniyor.

Time'ın idari editörlerinden Richard Stengel Wikileaks olayını yakından takip etmiş ve Assange ile geçen ay bir röportaj yapmıştı. Ancak Time editörlerinden Fareed Zakaria'nın Stengel'den tamamen farklı olduğu düşünülüyor. Zakaria'nın diğer editörleri ne kadar etkileyebileceğini ise sonuçlar gösterecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...