Avrupa Türkiye'ye 'patriot'u tartışıyor

Türkiye'nin Suriye sınırına patriot füzeleri için resmen başvurmasının ardından konu NATO üyesi Avrupa ülkelerinde gündemin birinci maddesi oldu. Alman anamuhalefet partisi, Türkiye'ye füze gönderilmesine "evet" için ilk sinyali verdi.

Haberler 22.11.2012 - 10:55

Avrupa Türkiye'ye 'patriot'u tartışıyor

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in, "Ankara Suriye sınırına patriot füzeleri için resmen başvurdu" açıklamasının ardından konu AB üyesi ülkelerde yeniden tartışılmaya başlandı.

Almanya'da anamuhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPD), ülkesinin Türkiye-Suriye sınırına patriot füzeleri ve asker gönderilmesine onay için ilk işareti verdi.

SPD'nin savunma uzmanı Hans-Peter Bartels, Alman gazetesi "Mitteldeutschen Zeitung"a verdiği demeçte, "Bir müttefikimiz yardım istediğinde olumlu karşılık vermeliyiz. Eğer olumlu cevap vermezsek, bu kötü bir sinyal olur" dedi.

FEDERAL MECLİS ARALIKTA GÖRÜŞECEK
Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan haberde de, Türkiye-Suriye sınırına füze gönderilmesi konusunun aralık ayında Federal Meclis'te görüşüleceği belirtildi. 

YEŞİLLER MESAFELİ
Haberde, Türkiye'ye füze gönderilmesine anamuhalefet partisi Sosyal Demokratların Federal Meclis'te olumlu oy verecekleri ancak Yeşiller Partisi'nin bu konuda endişeleri olduğu belirtildi.

Türkiye'nin patriot füzeleri için resmen başvurmasının ardından Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Almanya'nın füzeleri göndermeye hazır olduğunu söylemişti.

HOLLANDA'DAN AÇIKLAMA
Türkiye'nin NATO'dan patriot füzelerini resmen talep etmesinin ardından Hollanda hükümetinden de dün açıklama gelmişti. Hollanda, Türkiye'nin füze talebini değerlendirdiklerini açıklamıştı.

Hollanda hükümeti adına yapılan açıklamada, "Hükümet, füze talebine katkı olanaklarını değerlendirmeye almıştır. İttifak dayanışması değerlendirmede önemli bir kriter olacaktır" denilmişti.

PARİS'TEN PATRIOT DESTEĞİ
Fransa da, Türkiye'ye patriot füzesi verilmesini desteklediğini açıkladı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Türkiye'nin patriot füzesi için NATO'ya yaptığı başvuruyu desteklediklerini söyledi.

Bu sabah BFMTV kanalında katıldığı bir programda konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Fabius, Türkiye'nin Suriye sınırına patriot füzeleri yerleştirilmesi başvurusunu "meşru" olarak değerlendirdiklerini ve reddedilmesi için neden görmediklerini belirtti.

Fabius, füzelerin sadece "savunma amaçlı" olduğunu da belirtti.

SADECE 3 ÜLKEDE VAR
Ankara'nın Suriye sınırına yerleştirilmesi talebinde bulunduğu PAC-3 tipi patriot füzelerine sadece 3 NATO üyesi sahip bulunuyor. Almanya'nın yanı sıra ABD ve Hollanda da PAC-3 tipi patriot füzelerini envanterinde bulunduruyor.

PAC-3 tipi patriot füzeleri, savaş uçaklarının yanı sıra seyir halindeki füzeleri de vurabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...